9 marca 2015

Cała Lombardia przygotowuje się do Expo

Czy wiecie, że Lombardia ma największą liczbę obiektów UNESCO we Włoszech?Na liście obiektów objętych szczególną ochroną Unesco ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości znajduje się aż 10 takich miejsc w Lombardii -prawdziwy włoski rekord. Ogółem w całych Włoszech jest zarejestrowanych 50 obiektów Unesco.


Ponieważ nie wszyscy mieszkańcy tego regionu, a tym bardziej miliony turystów, którzy przybędą tu na Expo 2015, zdają sobie sprawę z tego bogactwa, władze regionalne postanowiły wylansować nowy projekt promocyjny - Lombardia Unesco Tour. Jednym z atrakcji jest podróż "czerwoną kolejką" na najwyższej trasie w Europie - Trenino Rosso del Bernina, który odjeżdża z Tirano i kończy trasę w St. Moritz, przejeżdżając przez zapierające dech w piersiach krajobrazy...


fot.radiotsn.it

Poniżej tylko namiastka tego co możecie zwiedzić w Lombardii, a już pod koniec kwietnia ukaże się specjalny filmik przygotowany na tę okazję przez lokalne Centro Sperimentale di Cinematografia pokazujący bogactwo artystyczne, historyczne, archeologiczne, kulturowe, i gastronomiczne Lombardii.W między czasie zostały przeznaczone ogromne nakłady finansowe na odrestaurowanie obiektów Unesco.  

Ponadto, innym ciekawym projektem jest Container Lab - 12 sześcio-metrowych kontenerów w 12 miastach Lombardii zamieni się w galerię sztuki na świeżym powietrzu.

To seria instalacji zrealizowanych przez włoskich artystów z okazji Expo 2015. Inicjatywa ma trwać przez 6 miesięcy, równolegle do międzynarodowej wystawy w Mediolanie.


Każdy kontener będzie "gościł" wystawę fotograficzną na temat historii i prac restauratorskich np. śluz Leonarda da Vinci, będzie też reprodukcja Ostatniej Wieczerzy artysty w skali 1:3, i inne dzieła.


2 komentarze:

 1. Świetny filmik.
  Już mi się marzy ponowny wyjazd do Lombardii.
  Buziaki dla Ciebie Aguś :))**

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, czekam, czekam kiedy wreszcie tu przyjedziesz! Bo warto! Uściski, Ewo :)))

   Usuń