7 marca 2015

Historie kobiet pomiędzy życiem a sztuką - wystawa w Genui

Z okazji Dnia Kobiet w salach GAM - Galleria  d'Arte Moderna w Genui-Nervi będzie można obejrzeć niezwykłą wystawę sztuki kobiecej na tle romantycznych, a czasem wręcz dramatycznych historii życiowych artystek minionej Belle Epoque.

Opowieści z przewodnikiem po wystawie zatytułowanej Storie di donne, di amanti e di coppie tra vita e arte w niedzielę 8 marca o godz. 15.30, cena 9 euro.

fot.arkadja.com

Warto zwrócić uwagę, że wśród zaprezentowanych utalentowanych lecz ekscentrycznych postaci kobiecych znajdzie się "szalona" markiza Mirette Joséphine Tańska Cambiaso - artystka polskiego pochodzenia.


To bardzo tajemnicza i oryginalna postać, na tyle rewolucyjna artystycznie, że padła ofiarą skostniałej i formalnej społeczności Genui. 

Mirette miała polskie korzenie, ale wychowała się w Paryżu.  Jako młodą dziewczynę wydano ją za markiza Luigiego Cambiaso, który wyrwał ją z "artystycznej" Francji i przywiózł do "porządnego" rodu konserwatywnej, zamkniętej na światowe nowości Genui.  

W wieku 19 lat została już matką, w sumie urodziła trójkę dzieci, ale jak tylko trochę podrosły, Mirette wyprowadziła się od męża do Basaluzzo, niedaleko Novi Ligure, żyjąc w bardzo skromnych warunkach. Tam jednak mogła całkowicie oddać się swojej pasji malarskiej.

Niestety małostkowy światek tamtajszej arystokracji nie mógł wybaczyć takiego afontu. Pewnego ranka w maju 1918r. u progu jej domu zjawili się żandarmi wraz z dwoma pielęgniarzami z rozkazem odprowadzenia jej wraz z najmłodszą córką, Stefanią (również artystką), do szpitala dla psychicznie chorych w Quarto.
Na próżno Mirette czekała przez lata na ułaskawienie. Zmarła w 1935r.

Szczegóły tej dramatycznej histori życia nasyconej sztuką Belle Epoque znajdziecie w książce autorstwa Armando Di Raimondo, pt."Mirette Tanska Cambiaso - Una donna della Belle Époque fra arte e follia (wyd. Erga, 2010).
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz