30 marca 2015

Tamara De Lempicka w Turynie

W Turynie otwarto długo oczekiwaną wystawę Tamary De Lempickiej. Można obejrzeć ponad 80 dzieł artystki podzielonych na siedem sekcji.


Wystawa będzie czynna do 30 sierpnia 2015r. – Palazzo Chiablese (Piazza San Giovanni,2)- wstęp 13 euro, więcej info: linkTamara Rosalia Gurwik-Gorska, z męża Łempicka, (ur. w Warszawie prawdopodobnie w 1898r., zmarła w 1980 w Cuernavaca w Meksyku), polska malarka epoki Art-déco zasłynęła najpierw w Paryżu w Salon d’Automn, a później już w całej Europie i Ameryce.

Ekscentryczną artystkę, wyzwoloną piękność lat 20-30tych, nazywano wówczas „królową nowoczesności”, malowała przede wszystkim portrety, erotyczne akty i martwą naturę, ale interesowała ją również moda, grafika reklamowa i kino. Jej charakterystyczny styl geometrycznych postaci zdobył ogromny sukces wśród krytyki na całym świecie.

Portretowała znanych ludzi ówczesnej epoki z całego świata: pisarzy, artystów, naukowców, aktorów, przemysłowców, arystokratów…

De Lempicka prowadziła niezwykle barwny tryb życia, przyciągała jak magnez kontrowersyjne osobistości artystycznego światka, przyjaźniła się z wieloma gwiazdami XXw., min. z Polą Negri, Coco Chanel…, flirtowała i romansowała (min. z Gabrielem D’Annunzio – czytaj więcej) wywołując często nieuniknione skandale.

źródło: Polacy we Włoszech 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz