19 grudnia 2015

Inwazja karaluchów, czyli jak wytłumaczyć dzieciom mafię

We Włoszech słowo "mafia" znają już nawet małe dzieci. W niektórych rodowiskach spotykają się z tym zjawiskiem na tyle wcześnie, że koniecznością jest wytłumaczenie dzieciom od najmłodszych lat szkoły podstawowej co tak naprawdę znaczy mafia jako organizacja przestępcza.Dlatego na rynku wydawniczym pojawiła się nowa książka dla dzieci, odpowiednio zilustrowana i przystosowana do języka dziecięcego, pt.  'L'invasione degli scarafaggi, la mafia spiegata ai bambini' (Beccogiallo editore, 64 pagine, 12 euro) - "Inwazja karaluchów, mafia wytłumaczona dzieciom".

Dzieci poznają min. znaczenie takie słów jak "bullo", "pizzo", "estorsione"... i dowiadują się, że tak naprawdę "la mafia è cacca" - "mafia to gówno".

Na podstawie książki powstało także przedstawienie teatralne dla dzieci:

2 komentarze:

  1. Tak książeczka to świetny pomysł, przyda się w Polsce, żeby wyjaśnić dzieciakom politykę ;-) A swoją drogą, ciekawe czy to prawda, że w niektórych włoskich miastach na południu półwyspu faktycznie rządzi mafia (czasami nawet sprawując oficjalne urzędy).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie tylko ma południu, w niektórych miasteczkach środkowych i północnych Włoszech również zdarzało się, że prokuratura rozwiązała radę miejską ze względu na powiązania z mafią. Takie przypadki zdarzają się najczęściej na południu, ale nie tylko.

      Usuń