23 kwietnia 2012

Czy matka Bony Sforzy to słynna Monna Lisa?

Isabella d'Aragona
Według najnowszej hipotezy niemieckiej historyczki Maike Vogt-Luerssen, słynny obraz olejny Leonarda da Vinci La Gioconda (Monna Lisa), który obecnie można podziwiać w paryskim Luwrze, nie przedstawia żony bogatego kupca florenckiego Francesco Del Giocondo, Lizy Gherardini, ale Izabelę Aragońską (Isabella d'Aragona), żonę księcia Mediolanu, Gian Galeazza Sforzy.


Bona Sforza
Warto przypomnieć, że jedną z córek Izabeli Aragońskiej i księcia Mediolanu była  Bona Sforza, która także słynęła z niezwykłej urody odziedziczonej po matce, i która w 1517r. poślubiając Zygmunta I Starego z dynastii Jagiellonów, została królową Polski.

Według teorii Maike Vogt-Luerssen, która może okazać się wręcz odkryciem stulecia (ricerca del secolo”)Izabela Aragońska po śmierci księcia Mediolanu,  wyszła za mąż po raz drugi właśnie za Leonardo da Vinci i miała z nim pięcioro dzieci.

Niemiecka badaczka szczegółowo udokumentowała swoje odkrycie, wyjaśniajàc min., że żadna Włoszka w XVI wieku nie przyjmowała nazwiska po mężu, tak więc nie mogła to być Lisa Gherardini małżonka Francesco del Giocondo.

Isabella d'Aragona


Monna Lisa
fot:vallenostra.it
Tymczasem Leonardo da Vinci, który przez conajmniej 17 lat był nadwornym malarzem w pałacach Sforzów (często widywał Izabelę w Mediolanie, Pavii i Vigevano) bardzo dobrze poznał symbolikę, kolory, ozdoby i hafty na strojach,  a nawet fryzury tego rodu, co  dokładnie odzwierciedlił na obrazie.
Ponadto, na innym portrecie z tego samego okresu Izabella zdaje się być bardzo podobna to Monny Lisy.

Jak wiadomo, Izabela Aragońska została pochowana wraz z dwojgiem dzieci (Antonio i Marią) w kościele San Domenico Maggiore w Neapolu, dzięki czemu można będzie przeprowadzić badania antropologiczne i DNA, które mogłyby potwierdzić ojcostwo Leonarda da Vinci. Co więcej, Maike Vogt-Luerssen twierdzi, że Leonardo nie został pochowany we Francji, ale razem z Izabelą w Neapolu. Aby to sprawdzić naukowcy będą musieli ekshumować szczątki i rozpocząć szczegółowe badania.
(Ciekawoski z prasy: National Geographic Italia, 20 aprile 2012, link)3 komentarze:

  1. chciałabym sie dowiedziec czy rozpoczęto juz jakieś czynności w tym kierunku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie podjeto zadnych prac w tym kierunku. Nikt nie jest takimii badaniami zainteresowany. Jesli jednak kogokolwiek interesuje rozszerzenie tematu - polecam strone internetowa Autorki hipotezy - www.kleio.org - dostepna w jezyku niemieckim i angielskim
    Aby nie pozostac anonimowym komentatorem - Malgorzata Kaplon

    OdpowiedzUsuń