12 kwietnia 2012

Jak rozpoznać fałszywe zbiórki pieniędzy


Fot.sconfini.eu

Niemal wszyscy otrzymują maile, sms-y i apele min. na Facebooku z prośbą o pomoc pieniężną na operacje, na leczenie małych dzieci, na ratowanie zwierząt, środowiska itd. 
Zazwyczaj są to bardzo szczegółowe informacje, uzupełniane zdjęciami, a następnie rozpowszechniane we wszystkich ogólnie dostępnych sieciach. Po włosku taka zbiórka funduszy nazywana jest catena Sant’Antonio.
Wszystkie te apele poruszają nas do głębi, ale czy zawsze są prawdziwe?
Zanim wyślemy pieniądze lub choćby skopiujemy je i prześlemy dalej naszym znajomym warto dobrze sprawdzić ich wiarygodność i źródła.


Tym właśnie zajął się włoski dziennikarz i autor wielu książek Paolo Attivissimo na stronie internetowej Il Disinformatico. Na portalu znajdziecie porady, przestrogi i przydatne informacje pod hasłem antibufala („bufala” we włoskim żargonie dziennikarskim oznacza „kaczkę dziennikarską”). Można także sprawdzić nowe informacje, które ukazują się na naszych portalach społecznościowych.

Warto wreszcie sięgnąć po inne publicacje tego autora, który staje w obronie użytkowników portali społecznościowych, np.  wolnodostępny przewodnik online Facebook e Twitter. Manuale di autodifesa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz