20 kwietnia 2012

Śladami Nikodema Dyzmy, czyli kariera Umberto Bossiego


fot.giornaledipuglia.com

Media włoskie coraz bardziej rozpisują się na temat skandali finansowych Ligi Północnej (Lega Nord) dotyczących pieniędzy publicznych przeznaczanych na prywatny użytek jej liderów i ich rodzin.
Do tego dochodzą informacje dyskredytujące przywódców Ligi.
Parę dni temu w Corriere della Sera opublikowano artykuł po krótce streszczający życiorys do niedawna głównego szefa i symbolu tej separatystycznej partii: Umberto Bossiego.

Artykuł został napisany na podstawie autobiograficznej książki Bossiego pt. „Vento del Nord” (Wiatr z Północy), w którym czytamy takie oto ciekawe punkty w aspiracjach i karierze kontrowresyjnego włoskiego lidera:
- w wieku 15 lat z nudów opuszcza  Istituto tecnico per periti chimici (technikum  chemiczne), i dopiero około trzydziestki zdaje maturę korespondencyjnie w szkole Radio Elettra di Torino.
fot.tutto-italia.com

- pierwszą legitymację partyjną zdobywa zapisując się do Pci (Partito Comunista Italiano!) w Verghera di Samarate, na której jest napisane:  „zawód – lekarz medycyny”!

- gdy po raz pierwszy zgłasza się jako kandydat do wyborów, w swojej prezentacji na łamach tygodnika il Mondo widnieje taki oto opis: „Umberto Bossi, un dentista di quarantadue anni di Varese (Umberto Bossi, lat 42, dentysta z Varese); oraz: „un esperto di elettronica applicata in sala operatoria” (ekspert od elektroniki stosowanej na sali operacyjnej)!

- przez długi czas oszukuje pierwszą żonę, mówiąc, że jest lekarzem. Kobieta wreszcie otrzymuje informacje od Rektora uczelni i przyznaje: “mio marito non si era mai laureato, alla sua fantomatica laurea mancavano ben undici esami” (mój mąż nigdy nie ukończył studiów, do uzyskania dyplomu brakowało mu aż jedenaście egzaminów).  
(Ciekawostki z prasy: Corriere della Sera, 11/04/2012)

1 komentarz:

  1. Obawiam się, że to nie jedyny karierowicz we włoskiej polityce...

    OdpowiedzUsuń