25 lipca 2012

Historia Chicco - od wędrownego sprzedawcy do imperium asortymentu dziecięcego


Pietro Catelli, założyciel firmy Artsana Chicco, urodził się w Como w 1920 roku, jako syn robotnika kolejowego, osierocony przez matkę w czasie wojny został wychowany przez starszą siostrę Iolandę. Wtedy przysięgł sobie z determinacją, że już nigdy nie będzie biedny, ale nie był obsesyjnie przywiązany do pieniędzy.
Zaraz po wojnie młody Catelli zarabia swoje pierwsze pieniądze jako wędrowny sprzedawca strzykawek, igieł i termometrów niemieckiej firmy medycznej. W roku 1946 wraz z siostrą otwiera małą hurtownię artykułów medycznych, a wkrótce  warsztacik, w którym realizuje swoje pierwsze pomysły. W 1957 roku poślubia Licię (od jej imienia powstała później marka artykułów higieny intymnej Lycia), a gdy w 1958 urodził się pierwszy syn Enrico (zdrobniale Chicco), zrodziła się także myśl aby dołączyć do asortymentu medycznego nowopowstałej firmy Artsana (Articoli Sanitari Affini) także artykuły dla niemowląt, których wówczas bardzo brakowało na rynku.
Wtedy Catelli nie miał jeszcze  ambicji produkowania najlepszych na świecie butelek do mleka, ale poszukiwał jedynie najbardziej praktycznych rozwiązań dla matek. Tak powstały chociażby pierwsze na rynku  innowacyjne smoczki do butelek zapobiegające czkawkę, czy nietłukące się plastikowe butelki. A kremy dla niemowląt zachwalał sam właściciel i aby przekonać kupujących o ich całkowitej nieszkodliwości wkładał sobie nawet niewielką próbkę do oka. Z 27 artykułów przeszedł do produkcji 900!


Produkty firmy Chicco Artsana bardzo szybko zdobywają coraz większą popularność i rozgłos, Catelli otwiera nowe fabryki rozszerzając asortyment artykułów. W latach 80-tych podbija już rynki światowe, otwierając sieci sklepów w Europie, Ameryce i Azji. Obecnie firma ma swoje siedziby w 150 krajach a jej produkcja jest znana z wysokiej jakości, technologii i innowatywnych rozwiązań.
Główną siedzibą firmy jest obecnie ośrodek w Como-Grandate, gdzie przed laty Catelli wykupił budynki byłej stadniny, w której narodził się  słynny czystej krwi Tornese, zwycięzca 130 wyścigów międzynarodowych w latach 50 i 60-tych. Ta legenda nigdy nie opuściła myśli właściciela Chicco, który jak sam mówił, czuł się winny zamknięcia stadniny, i będąc już w podeszłym wieku postanowił otworzyć tam i podarować wszystkim mieszkańcom jedyne na świecie Museo del Cavallo Giocattolo (Muzeum Konika Zabawki). Ekspozycję 600 cennych koników od 1700r. po dzień dzisiejszy przybyłych tu z całego świata inaugurowano w 2000 r.

fot.tafter.it

Dziś, ta wyjątkowa kolekcja powiększa się z każdym dniem. Można tu podziwiać zarówno konika z wykopalisk Etrusków, aż po ludowe koniki bujane, koniki z historycznych karuzeli, ręcznie wykonane konie znanych artystów, i cenne podarunki kolekcjonerów, czy wreszcie największego na świecie konika bujanego (5,30m na 7,30m) - eksponat z filmu Pinocchio z Roberto Beninim w roli głównej. Wstęp do Muzeum jest całkowicie bezpłatny.

Pietro Catelli, w 1974r. odznaczony orderem Cavaliere del Lavoro, był powszechnie znany z hojnych darowizn na cele socjalne, unikając rozgłosu finansował  incognito miejski szpital czy jadłodajnię dla bezdomnych.  Pracownicy i znajomi wspominają nie tylko jego odwagę i pomysłowość, ale przede wszystkim wielki szacunek i zrozumienie dla każdego człowieka, przywiązanie do rodziny i rodzinnego miasta.
Po śmierci Pietro Catelliego (2006r.) firmę Artsana prowadzą obecnie jego dzieci: Enrico, Michele i Francesca Catelli.
W 2011 r. wydano pierwszą jego biografię pt. “IL SIGNOR CHICCO. La vita straordinaria di un uomo qualunque” (Pan Chicco. Niezwykłe życie zwykłego człowieka).

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza