20 lipca 2012

Światowy przegląd najoryginalniejszych dań z lodami


W dniach od 24 do 29 lipca 2012 po raz trzeci odbędzie się międzynarodowy  tour gastronomiczny pt. Il gelato nel piatto 2012,  czyli przegląd dań na słodko i na słono, których głównym elementem będą lody.

Najwybitniejsi chefowie kuchni zaprezentują oryginalne przepisy na najlepsze dania z lodami. I choć połączenia lodów z całkowicie nietypowymi składnikami mogą wydawać się na pierwszy rzut oka zaskakujące, to jednak zawsze warto spróbować zanim wyda się na ten temat opinię, bo jak czytamy w haśle przewodnim imprezy tutto ciò che è commestibile può essere trasformato in gelato"- wszystko co jest jadalne, można przekształcić na lody!


Przegląd ma wymiar międzynarodowy, do inicjatywy przyłączyło się już 100 słynnych restauracji na całym świecie, min. w Londynie, Singapurze, Seulu, Ankarze, Pekinie, Hong Kongu, Tokio, Atenach, Paryżu, Dubaju, itd.


Impreza została zorganizowana przez InFormaCibo – portal informacyjny online przy udziale Consorzio del Prosciutto di Parma e Parmigiano-Reggiano, i ma na celu min. promować Scuola Internazionale di Cucina Italiana (Alma), Parma Alimentare i Fiere di Parma.

fot.agendafood.it
Przegląd najlepszych przepisów 2011 słynnych chefów kuchni:


fot.agendafood.it

fot.newsfood.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza