20 maja 2013

Międzynarodowy Festiwal Historii Bandytów w Gorycji

Od 24 do 26 maja 2013 w Gorycji (Friuli-Venezia Giulia) odbędzie się IX Międzynarodowy Festiwal Historii Bandytów - IX Festival internazionale della storia "Banditi".Festiwal ma na celu przybliżyć historię ludzi żyjących na granicy prawa i bezprawia, "bandytów" walczących z przemocą lokalnej władzy, byłych "Robin Hoodów", "Janosików" i innych rozbójników, a także zwykłych rzezimieszków i złodziejaszków


W programie seminaria, dyskusje, opowieści, legendy i mity o nieustraszonych bandytach, historie o biednych bohaterach i aroganckich bogaczach, czy wreszcie dzisiejszych organizacjach przestępczych przedstawiane przez znanych historyków, naukowców, dziennikarzy, prokuratorów i sędziów przybyłych do Gorycji z całych Włoch i z innych krajów. 

Na imprezie przewidziano około 60 spotkań, spektakli, projekcji,wystaw, koncertów  i debat poświęconych dziejom bandytów z dawnych epok (min. piratów i bandyckich napadach na Dzikim Zachodzie), aż po dzisiejszych terrorystów i członków mafiiWięcej info: linkBanditi czyli "messi al bando", a więc wykluczeni ze społeczeństwa, wygnańcy. 
Taką oficjalną deklarację o skazaniu na wygnanie delinkwenta ogłaszali publicznie na ulicach tzw. banditori z rozkazu lokalnego władcy.


W połowie XIX Włosi zaadoptowali również francuski termin brigandage. Od tej pory banditi zwani byli także briganti - tak określano nie tylko bandy złodziejaszków grabiących podróżnych, ale także dezerterów, partyzantów, czy jakiekolwiek uzbrojone grupy grasujące na danym terenie.


Okazuje się, że we Włoszech istnieje wiele dokumentacji i historycznych eksponatów (stroje, broń, akty sądowe, zdjęcia, itd.) na temat bandytów, a nawet otwarto  muzea im poświęcone, min.:

Museo del Brigantaggio  ITRI (Latina)

Museo del Brigantaggio - Rionero in Vulture (Potenza)Museo del Banditismo - Aggius (Sardegna)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza