18 lipca 2014

Królewska wysepka na jeziorze Maggiore

Isola Bella to najpiękniejsza z wysp borromejskich na jeziorze Maggiore. 


W XVIIw. mała wysepka rybacka została zamieniona w rajski ogród z prawdziwie królewskim pałacem barokowym  przez potężny ród Boromeuszy, do których zresztą wyspa należy do dziś.

Wyspa nosi nazwę Bella, i wydawałoby się, że to właśnie jedno z najodpowiedniejszych określeń tego miejsca, ale tak naprawdę to skrót od imienia Isabella. Isabella d'Adda, ponoć wyjątkowej urody kobieta, była żoną Carla III Borromeo, której postanowił zadedykować wysepkę.Pałac i ogrody robią ogromne wrażenie już z pokładu promu, który co kilka minut przywozi na wyspę dziesiątki turystów z całego świata. 

Makieta pałacu


Wnętrza pałacu wypełnia luksusowa elegancja, przepych i delikatność sztuki, złoto, jedwab, marmury,...bogactwo rzeźb i obrazów; blask i świetność historii czuje się na każdym kroku, królewska atmosfera jest niemal namacalna. A zaglądając do salonów  mamy wrażenie, jakby ktoś przeniósł nas do pałaców z "Tysiąca i jednej nocy".


Sala tronowa


Salon centralny (okrągły)W poniższych salonach zbierały się osobistości takie jak Napoleon (1797r.), czy Mussolini wraz z przywódcami Wielkiej Brytanii i Francji (Konferencja w Strezie, 1935r.)

Salon Konferencji w StrezieSala balowa


Galeria arrasów


Na parterze pałacu znajdują się chłodne, charakterystyczne na ówczesne czasy pomieszczenia  w ksztalłcie grot ozdobione kawałkami skał, kamyków i muszelek... Tutaj można było się schronić w upalne godziny dni lata.Równie bajeczne są ogrody królewskiej wyspy, po której oczywiście dumnie przechadzają się dystyngowane białe pawie.
Dominującym elementem ogrodu jest Teatro Massimo, konstrukcja tarasowa w kształcie piramidy bogato udekorowana posągami w stylu klasycznym.

Teatro Massimo

Aż żal odpłynąć od rajskiej Isoli Belli....3 komentarze:

 1. O tak !!! Aż żal odpłynąć !!!
  Piękna jesteś w tej letniej bieli :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana Ewa, jak zawsze !!! Co prawda to była jeszcze wiosenna wycieczka, ale powoli robiło się ciepło :) Uściski!

   Usuń
  2. Zauważyłam, że osoby zwiedzające pałac są w kurtkach i czapkach.
   Biały paw jest po prostu majestatyczny :)

   Usuń