25 lipca 2014

Książę Carlo Poniatowski - promotor wyścigów konnych we Florencji

Można by powiedzieć, że ród Poniatowskich od zawsze był związany z Włochami. Ponoć ich korzenie wywodziły się z wielowiekowego rodu Torelli z Ferrary.

Gdy jednak Stanisław August Poniatowski zasiadł na tronie królewskim Polski i Litwy, wydawało się, że także jego potomków i najbliższych krewnych  historia zapamięta jako najwyższych osobistości naszego kraju, a tymczasem...

Carlo, Elisa i Giuseppe Poniatowski
fot. luigiverdi.it

Tymczasem wkrótce na emigrację do Włoch trafił bratanek i imiennik króla, książę Stanisław Poniatowski herbu Ciołek, którego losy były dość burzliwe. Jego związek z dużo młodszą i piękną Cassandrą Luci  z którą miał piątkę dzieci (Isabella, Carlo, Costanza, Giuseppe i Michele)  wywołał ogromny skandal na dworach Włoch i Europy (czytaj: Włoska miłość księcia Stanisława Poniatowskiego).

Dzięki protekcji Wielkiego Księcia Toskanii, Ferdynanda III, potomkowie Stanisława Poniatowskiego otrzymali po latach  tytuł książęcy, co wreszcie otworzyło im drzwi do arystokratycznych domów we Włoszech. A jedna z wnuczek Poniatowskiego, Maria Anna di Riccci wyszła za mąż za Aleksandra Walewskiego, syna Marii Walewskiej i Napoleona (czytaj: Walewska i Napoleon na Elbie), ale to już inna historia...

Przyjrzyjmy się bliżej postaci Carla Poniatowskiego, jednego z pięciorga dzieci księcia Stanisława Poniatowskiego i Cassandry Luci.


Bracia Carlo, Giuseppe i Michele Poniatowscy
- karykatura z Archiwum Poniatowskich w Paryżu
fot. wikipedia

Carlo Poniatowski, książę Monterotondo, urodził się 4 sierpnia 1808r. w Rzymie. W 1822r. rodzina Poniatowskich przeniosła się do Toskanii, do Florencji, nabywając Palazzo Capponi przy obecnej Via Cavour.
Wychowani w artystycznej atmosferze Florencji, Carlo i Giuseppe, a także dziewczęta od dzieciństwa uwielbiali muzykę i śpiew. Giuseppe kontynuował naukę nuzyki pod okiem prawdziwych mistrzów, i po latach został cenionym kompozytorem. Natomiast największą pasją jego starszego brata, Carla, okazało się jednak jeździectwo. 

Był to zresztą ulubiony sport młodych kawalerów arystokracji XIXw., którzy kolekcjonowali wyselekcjonowane konie czystej krwi angielskiej i między jednym polowaniem a drugim organizowali sobie nieformalne wyścigi popisując się przed płcią piękną. 

I tak w 1836r., wraz z innymi potomkami wybitnych rodów arystokratycznych, Carlo został jednym z głównych założycieli Società Anonima Fiorentina sprowadzającej do Florencji czystej krwi angielskiej konie wyścigowe i organizującej pierwsze wyścigi konne na obrzeżach Florencji (Quercione, Bisarno...). 

Wreszcie, w 1847r., dzięki Poniatowskiemu powstał historyczny hipodrom Visarno we Florencji. 


Ippodromo Visarno
fot. ilsitodifirenze.it


fot. visarno.it

Carlo osobiście zarządzał torem wyścigowym i zakładami, które przynosiły spółce ogromne zyski. Czterokrotnie zasłynął też jako zwycięzca słynnego do dziś wyścigu Corsa dell’Arno. 

Villa Oliva - była posiadłość rodziny Elisy Montecatini i Carla Poniatowskiego
San Pancrazio (Lucca)
Carlo ożenił się ze swoją rówieśniczką, Elisą Napoleone, hrabiną Montecatini z Lukki. Elisa odziedziczyła po krewnych majestatyczną Villę Oliva w San Pancrazio (prov. Lucca), gdzie razem zamieszkali.

Po śmierci ojca, Stanisława Poniatowskiego, Carlo wraz z Elisą i bratem Giuseppe sprzedali część majątku i założyli swojego rodzaju "muzyczne stowarzyszenie rodzinne". Carlo śpiewał basem, Elisa sopranem a Giuseppe był tenorem. Do zespołu włączyły się także pozostałe siostry Isabella i Costanza. Agenci teatralni chętnie angażowali rodzinę Poniatowskich, bo byli utalentowani, a przy tym zgadzali się na bezpłatne przedstawienia  i ponosili wszelkie koszty organizacyjne.


Zapraszam teraz na krótki spacer po przepięknej posiadłości Villa Oliva, rozległym 5 hektarowym parku ozdobionym gdzieniegdzie posągami i fontannami w cieniu cyprysów, owoców cytrusowych  i gęstych żywopłotów....Jak przystało na pasjonata jeździectwa, Poniatowski cenił sobie  Scuderie Buonvisi - zabytkowe i wyjątkowo majestatyczne stajnie w Villi Oliva.Villa Oliva z przeciwnej strony (kiedyś prawdopodobnie frontowej)

Obecni właściciele wynajmują część posiadłości zamożnym turystom.


Carlo Poniatowski zmarł 27 lipca 1887r. w wieku 78 lat, straciwszy majątek rodzinny, został bardzo skromnie pochowany w przyległym do Villi Oliva kościółku.


kościółek przy Villi Oliva, gdzie został pochowany Carlo Poniatowski


Korzystając z okazji dziękuję serdecznie Marii Bandoni, wspaniałej polskiej przewodniczki po historycznych rezydencjach w okolicach Lukki, bez której pomocy nie  poznałabym tyle ciekawych lokalnych anegdot oraz nie udałoby mi się dotrzeć do tak niesamowitych zakątków.

Dlatego gorąco polecam, ktokolwiek wybiera się do Toskanii, w okolicę Lukki, noclegi w pięknej rezydencji Villa Costa (więcej info w okienku po prawej stronie bloga włoskicafe), gdzie znajdziecie tradycyjne, komfortowe apartamenty w toskańskiej willi i prawdziwie polską serdeczną gościnę, a Maria Bandoni z przyjemnością wskaże wszystkim turystom najciekawsze miejsca, które naprawdę warto zwiedzić.


Po lewej Maria Bandoni; po prawej obecna właścicielka Villi Oliva

przed Villą Oliva z Marią Bandoni

rezydencja Villa Costa w Marlii u Marii Bandoni

2 komentarze:

 1. Droga Agnieszko,
  ciekawie przekazujesz historie zycia rodziny Poniatowskich w Italii, szczegolnie bliski nam jest Carlo, ktory mieszkal trzy przecznice od nas we wlasnej posiadlosci Villa Oliva. Ponoc nie mowil po polsku, ale np.dal Mickiewiczowi donacje na Legiony. Choc umarl zbankrutowany i nie doczekal sie monumentalnego grobowca, to w pamieci lokalnej i w broszurach o historii willi Oliwa wspominany jest z naleznymi mu tytulami.
  Dziekuje za mile slowa, twoja wizyta z rodzina uswietnila nasza tu egzystencje, szerzenie wiedzy o zwiazkach Polski z Italia to jakby nasze powolanie. Gratulacje tez za piekne zdjecia!
  Maria

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To my dziękujemy, było bardzo bardzo miło i ciekawie.
   Na pewno nie raz będę jeszcze wspominać na blogu nasze toskańskie wycieczki...Uściski!

   Usuń