27 lipca 2014

Najpiękniejsze wysepki we Włoszech

Z sondażu amerykańskiej CNN wynika, że najpiękniejsze wyspy we Włoszech to małe wysepki więzienne, gdzie zsyłano skazańców wojennych, wrogów politycznych lub ważne osobistości. 

Nic dziwnego, że przez wieki wyspy te zachowały niemal nienaruszone walory przyrodnicze. 
Pierwsze miejsce w rankingu zajęła wyspa MONTECRISTO w Toskanii na Morzu Tyrreńskim
- w Starożytności nazywana była Oglasa, w Sredniowieczu przemianowana na Monte Cristi, czyli Górę Chrystusa. Zainspirowała Aleksandra Dumasa do napisania słynnej powieści "Hrabia Montecristo". W XIXw. była wysepką więzienną.  Obecnie na wzgórzu można zwiedzić pozostałości klasztoru benedyktynów San Mamiliano z VIIw.  
Montecristo jest dzika i nieskażona, aktualnie niezamieszkana, najbardziej "odizolowana" i strzeżona wyspa we Włoszech. Tylko 1000 osób rocznie dostaje pozwolenie na zwiedzenie tego dziewiczego rezerwatu przyrody. U wybrzeży wyspy znajduje się największy park morski na Morzu Sródziemnym. Dlatego nawet podpływanie łodzią i kąpiel wokół wyspy jest zabronione.

Na drugim miejscu znalazła się PANTELLERIA na Sycylii
- nazywana "Czarną Perłą" na Morzu Sródziemnym, ponieważ jest to wyspa wulkaniczna. Położona najbliżej Tunezji, stanowiła punkt strategiczny dla starożytnych Rzymian. A gdy w XVIw zajęli ją Hiszpanie, zamienili ją w wyspę więzienną. Trzecie miejsce zajmuje CAPRAIA w Toskanii, najbliżej Korsyki.
- To także wyspa wulkaniczna. Jeszcze do niedawna, bo do 1986r. była wyspą więzienną. Wcześniej mieszkańcy wybudowali fort San Giorgio chroniący ich przed piratami. Obecnie wyspa stanowi  część naturalnego parku morskiego.Kolejne miejsca w rankingu zajęły:  
- wciąż niezamieszkana ISOLA DI SANTO STEFANO w Lacjum
- ISOLA DI GORGONA w Toskanii, gdzie do dziś czynne jest więzienie
- ISOLA DI VENTOTENE w Lacjum, gdzie, jak sama nazwa wskazuje "wieje wiatr" 
- ASINARA w regionie Sardynii, jednym z setek gatunków zwierząt zamieszkujących wyspę jest bardzo rzadki biały osiołek.
- PONZA w Lacjum, gdzie był więziony Mussolini w 1943r.
- ISOLA DI PIANOSA w Toskanii, gdzie do 1998r. było czynne więzienie o zaostrzonym rygorze.
- FAVIGNANA na Sycylii, stanowi część rezerwatu naturalnego archipelagu Egadów

(ciekawostki z prasy: greenme.it)

2 komentarze:

  1. Ale pięknie! i wreszcie taka woda jaką lubię.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepiękne są te wysepki. Dziś chciałabym znaleźć się na ISOLA DI VENTOTENE w Lacjum - bo tutaj gdzie jestem całkowity zastój powietrza i marzę o odrobienie wiatru.

    OdpowiedzUsuń