22 listopada 2014

Wenecja: zakaz wjazdu.... walizek na kółkach!

Komisarz nadzwyczajny  Wenecji wydał zakaz ciągnienia walizek na kółkach ulicami miasta. Zakaz jest aktem prawnym o ochronie przeciw zanieczyszczeniu akustycznemu i ma wejść w życie od maja 2015r. 

fot. lavocedivenezia.it
Walizki na kółkach, tzw. trolley oraz jakiekolwiek wózki na metalowych lub plastikowych kółkach są zbyt głośnie i niszczą płyty chodnika i delikatne zabytkowe mosty.
Przykładem takich uszkodzeń może być most Ponte di Calatrava, którego schodki wielokrotnie już wykruszały się po przejściu wycieczek turystów z walizkami, a notoryczny hałas w dzień i w nocy nie daje spokoju mieszkańcom.

Przypomnijmy, że do Wenecji przybywa rocznie 27 milionów turystów.
I zakaz ma dotyczyć właśnie turystów (mieszkańcy Wenecji są z tego przepisu zwolnieni), którzy muszą pamiętać, że jedyne dopuszczalne ciągnięte po mieście bagaże to walizki na kółkach gumowych wypełnionych powietrzem. Tym, którzy nie zastosują się do przepisu grozi mandat od 100 do 500 euro.
3 komentarze:

 1. Ajajaj, co też się porobiło! Może to i dobry pomysł, bo rzeczywiście przez Wenecję przetaczają się tłumy! A więc plecaki na plecy i do Wenecji! A producenci walizek do roboty, nowe rozwiązania wskazane!
  Buziaki przy okazji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda tylko, że w innych miastach brakuje takich odważnych decyzji chroniących przed zanieczyszczeniem akustycznym, szczególnie w stosunku do motorów warczących niemiłosiernie po wąskich uliczkach starych zabytkowych miasteczek... Odwzajemniam buziaki!!!

   Usuń
 2. U nas kółka walizek niszczą np. podłogę na klatkach schodowych więc wcale się nie dziwię zakazowi. Włoskie miasta kojarzą mi się właśnie z ludźmi podążającymi do hoteli z walizkami na kółkach. W garderobie mam całkiem solidną z rączką, więc może warto odwiedzić Wenecję :)
  Ale tam pewnie i dzieci do szkół nie ciągną walizek, u mnie rano koszmarny turkot na osiedlu jak dzieciaki wędrują do szkól.

  OdpowiedzUsuń