6 listopada 2014

Włoszka objęła kierownictwo CERN - wielki sukces włoskiej nauki

Kilka dni temu na czele jednego z najbardziej prestiżowych ośrodków badawczych na świecie, Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych - CERN w Genewie stanęła Włoszka, Fabiola Gianotti.

Fabiola Gianotti
fot. repubblica.it

To wielki sukces włoskiej nauki, a przy tym sukces kobiet, ponieważ po raz pierwszy w 60-letniej historii tej organizacji, skupiającej najwybitniejszych naukowców z 20 państw, kierować nią będzie kobieta!

Fabiola Gianotti pochodzi z Rzymu, ukończyła studia w Mediolanie, ma 52 lata. Jest współodkrywczynią cząstki elementarnej, Bozonu Higgsa. Przypomnijmy, że odkrycie to zostało nagrodzone Noblem w dziedzinie fizyki w 2013r.

Poznajmy więc tą pozornie delikatną osóbkę, która dowodzi jedno z największych ośrodków naukowych na świecie:

Fabiola Gianotti - wypowiedź o kobietach w świecie nauki:
Fabiola Gianotti tłumaczy odkrycie Bozonu Higgsa
3 komentarze:

 1. Complimenti! Bravissima Fabiola Gianotti :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To wspaniale! Ale nie jest prawdą, że to pierwsza kobieta na tym stanowisku. We wrześniu 2012 roku na to stanowisko została wybrana kobieta. Na dodatek Polka! Prof. Agnieszka Zalewska z krakowskiego PAN-u. Pozdrowienia, Katarzyna Kozłowska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, faktycznie, właśnie znalazłam tę informację, że Prof. Zalewska objęła tę funkcję na roczną kadencję! Ciekawe dlaczego Włosi upierają się, że F. Gianotti jest pierwszą kobietą (a piszą o tym wszędzie!). Kadencja Gianotti ma co prawda trwać 5 lat, ale to nie zmienia faktu, że jest drugą w kolejności kobietą... Dziękuję za to sprostowanie i pozdrawiam.

   Usuń