22 stycznia 2015

Dunarobba - niesamowity skamieniały las w Umbrii

Umbria to wciąż stosunkowo mało znany region Włoch, a szkoda bo oprócz uroczych zabytkowych miasteczek kryje w sobie wiele tajemniczych i fantastycznych atrakcji turystycznych (czytaj też: Quo vadis, czyli Włochy dla amatorów podziemnych labiryntów i średniowieczne turnieje legendarnej Narni ).

Jedną z nich jest także niezwykły skamieniały las, który przetrwał niemal 3 miliony lat, a znajduje się w miejscowości Avigliano Umbro (Terni).

fot.forestafossile.it

Las liczący około 50 gigantycznych konarów sięgających nawet 8 metrów i  średnicy od 1 do 4 metrów, naukowcy odkryli "na nowo" dopiero w latach 80-tych XXw. (badania paleontologiczne w 1979 i 1987). Wiele konarów do dziś zachowało pozycję pionową, chociaż nieco pochyloną w jedną stronę.

Ten niesamowity spektakl natury pozostawia turystów oniemiałych z wrażenia. Wyobraźmy sobie, że w tamtym okresie epoki pliocenu ery kenozoicznej klimat był o wiele cieplejszy, tereny Umbrii pokrywało ogromne jezioro otoczone bagnami, a pomiędzy takimi kilkudziesięciometrowymi drzewami spacerowały mamuty i inne ogromne kręgowce.

Zwiedzanie tylko z przewodnikiem. Więcej informacji na stronie: link4 komentarze:

 1. Hmm tel las naprawdę robi wrażenie na fotkach a co dopiero na żywo musi byc piorunujący efekt hmm nigdy o nim nie słyszałem to przez tego bloga wogole wiem ze istnieje i chetnie sie tam wybiorę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cieszę się, i proszę koniecznie opowiedziec o swoich wrażeniach, kiedy już Pan go zwiedzi!

   Usuń
 2. Uwielbiam takie miejsca, musze koniecznie je odwiedzic. Pozdrawiam Annarella

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, trzeba koniecznie tam pojechać! Pozdrawiam

   Usuń