21 stycznia 2015

Isola Madre, czyli wyprawa do krainy lalek

Wyspy Borromejskie, jedna z najpiękniejszych atrakcji północnych Włoch. Pisałam już o prawdziwie królewskiej Isola Bella, teraz czas na następną rajską wysepkę, w której zakochują się najbardziej wybredni  światowi podróżnicy...

Największą z trzech Wysp Boromejskich na jeziorze Maggiore, na którą turyści tłumnie przybywają ze słynnego kurortu Stresa jest Isola Madre.W XVIw. postawiono tu letnią rezydencję arystokratycznego rodu Borromeuszy, a wokół pałacu zagospodarowano pobliskie tereny stopniowo przemieniając je w piękne książęce parkiDo dziś można tu podziwiać ogród w stylu angielskim, po którym dumnie spacerują liczne białe i kolorowe pawie czy bażanty, ogród botaniczny z pachnącymi azaliami, kameliami, magnoliami..., a także cała gama nieznanych interesujących roślin (min. ponad dwustuletni cyprys), są także woliery z kolorowymi papużkami i innym egzotycznym ptactwem.

W pałacu w stylu renesansowym, oprócz kolekcji obrazów, drogocennych mebli i przedmiotów, znajduje się Museo delle Marionette - wyjątkowa kolekcja marionetek i lalek, scen skonstruowanych specjalnie do teatrzyku królewskiego 


Pałac posiada dwie sale teatru lalek dla dorosłych i jedną dla dzieci, gdzie można obejrzeć nawet eleganckie mebelki dla dzieci ustawiane przed sceną.


Lalki z XVII-XIXw. są  wyrzeźbione w drewnie przez słynnych włoskich, francuskich i niemieckich artystów, bardzo precyzyjnie skonstruowane, bogato ubrane w delikatne i cenne materiały, oraz  wyposażone w najdrobniejsze akcesoria.


Zwiedzając te niezwykłe sale teatralne można poczuć się jak Alicja w Krainie Czarów.
 

Zadziwią was także fantastyczne elementy scenografii, smoki, diabły, strachy..., a także mechaniczne urządzenia, które pojawiły się właśnie w XVIIIw., np. do przedstawiania nagłych zmian atmosferycznych, itp. Kolekcja jest bardzo bogata i nie sposób sfotografować wszystkiego, to trzeba po prostu samemu obejrzeć!

Przy czym część kolekcji Borromeuszy znajduje się także w pałacu na Isola BellaTeatr rodu Borromeo na wyspie Isola Madre został oficjalnie zainaugurowany w 1778r. z okazji przybycia tu dostojnego gościa, księcia Amedeo di Savoia.

A poniżej kilka innych sal pałacu, które wprowadzą was w atmosferę tamtej epoki:
No cóż, trzeba już zakończyć bajeczną wyprawę do krainy lalek, ja i białe pawie żegnamy was  z Isoli Madre...2 komentarze:

 1. No i właśnie tak spędzano niegdyś czas :)
  A dzisiaj ? Telewizja w większości przypadków pozbawia kreatywności, zabija wyobraźnię i kształtuje odbiorców chłamu :)
  Przeszłość, dawne rozrywki... odżyły dzięki Tobie :)))*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, te dawne lalki i teatr mają w sobie tyle magii i uroku, żaden komputer czy smartphone nie zastąpi takiej zabawy...

   Usuń