10 kwietnia 2015

Zabytkowe rezydencje okolic Lukki

Toskania, rejon Piana di Lucca, lub tzw. Lucchesia, to równina położona poniżej zielonych wzgórz otaczających Lukkę. 

To właśnie na tym rozległym na 300 km kw. terenie arystokraci, bankierzy, a także bogaci handlarze jedwabiu osiedlali się budując eleganckie pałace otoczone majestatycznymi renesansowymi parkami.


Villa Torrigiani
Camigliano Santa Gemma (Lucca)


Okres pomiędzy 1400 a 1800 r. to bujny rozkwit tutejszej architektury pałacowej i ogrodowej. Do dziś można podziwiać przepych i luksusy rezydencji letnich na trasie "Strada del Vino e dell'Olio delle Colline Lucchesi" (Droga wina i oliwy z oliwek na wzgórzach Lukki): 


Villa Bernardini, Villa Garzoni, Villa Grabau, Villa Mansi, Villa Oliva, Villa Reale, Villa Torrigiani, Villa Spada...., to tylko niektóre z tutejszych perełek turystycznych, które trzeba koniecznie odwiedzić.

Villa Torrigiani
Camigliano Santa Gemma (Lucca)Villa Oliva
San Pancrazio (Lucca)

Villa Spada
San Colombano (Lucca)Villa Reale
Marlia (Lucca)Niestety większość zabytkowych rezydencji wciąż należy do prywatnych właścicieli, spadkobierów lub nowych nabywców, tak więc nie wszystkie można zwiedzać wewnątrz. Parki i ogrody są jednak na ogół do dyspozycji turystów. 

Dziś zapraszam na krótki spacer po parku Villi Reale w Marlii.


Pałac był rezydencją wielu arystokratycznych rodów i mecenasów sztuki, min. należał do siostry Napoleona, Elisy (Marii Anny) Bonaparte Baciocchi, księżniczki Lukki i Piombino, a później władczyni Toskanii (1777-1820). 
Rezydencję przed laty odwiedzali przedstawiciele rodzin królewskich z całej Europy, artyści i muzycy, min. kompozytor Paganini.

Można tu podziwiać piękne fontanny, pasaż cytrynowy, teatr wycięty z żywopłotów (Teatro di Verdura), aleję kameliową, i wiele innych przepięknych zakątków.

Na spacer po Villi Olivie zapraszam tutaj


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz