3 kwietnia 2015

Historyczny przepis na oryginalne włoskie pulpety?

Pulpety, po włosku polpette, czyli kulki uformowane z mielonego mięsa, narodziły się ponoć  w kuchni niejakiego Mistrza Mastro Martino de Rossi da Como, który wsławił się na dworze Francesco Sforzy w Lombardii, później w Rzymie, i prawdopodobnie także w Neapolu.

Jego dzieło Libro de Arte Coquinaria stało się przełomową książką kucharską w historii gastronomii włoskiej i podstawowym podręcznikiem dla wszystkich kucharzy epoki Renesansu. Jej kopia przechowywana jest do dziś w bibliotece Watykanu.

Otóż termin polpetta pochodzi od francuskiego paupière, ponieważ miała przypominać zamykające się powieki.


fot. wikipedia


Chociaż według innych teorii polpetta wywodzi się po prostu od piccola polpa, czyli małego kawałka mięsa odpowiedniego do zmielenia na kotlety.

Tymczasem w połowie XVw. Mastro Martino da Como przygotowywał swoje pierwsze oryginalne pulpety, aczkolwiek jego przepis nie bardzo przypominał dzisiejsze ich przygotowanie:

- plastry cielęciny dobrze ubić na płasko, 
- zawinąć w nie pachnący ziołami farsz, 
- a następnie upiec na rożnie, uważając aby zbytnio nie wyschły.

W następnych stuleciach pulpety cieszyły się tak dużym powodzeniem, że pojawiły się coraz to bardziej urozmaicone przepisy: pulpety smażone, klopsiki pieczone, marynowane, panierowane, podawane w różnych sosach, itd.

A zainteresowanym  proponuję jeszcze fragmenty z książki Libro de Arte Coquinaria, min. przepis na słynne pulpety Mastro Martino da Como:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz