14 sierpnia 2015

Archeologia drzew - niezwykła fundacja w Umbrii

Na północy regionu Umbrii w 2014r. Livio i Isabella, pasjonaci bioróżnorodności, założyli niezwykłą fundację Archeologia Arborea Onlus na rzecz archeologii drzew (pod patronatem Università di Perugia, Bioversity International i Fao), dzięki której  promują badania naukowe, ochronę i waloryzację środowiska, krajobrazu wiejskiego, dziedzictwo kulturowe, artystyczne i historyczne poczynając od zachowania najstarszych gatunków drzew.


Archeologia drzew to żywe archiwum dziedzictwa genetycznego i tradycji.
W eksperymentalnym, ocalałym od zapomnienia sadzie  rośnie 450 drzew  owocowych ze 150 różnych niespotykanych już dziś gatunków, min. jabłonie, grusze, figi, śliwy, brzoskwinie, czereśnie, itd. np.: mela rosa ("różowe jabłko") - drzewo bardzo popularne w XVI w., mela marzola z XV w., pera mbriaca ("gruszka pijana"), czy mela del castagno ("jabłko kasztana") - gatunek odnaleziony w starym klasztorze.
Niektóre z tych wyjątkowych drzew już zdobywają nabywców w wielkim świecie, pisał o tym nawet New Yorker, są osobistości, które chiałyby choć raz spróbować owoce namalowane na starych obrazach i freskach, albo jak Gerard Depardieu, który postanowił posadzić u siebie "pijaną gruszkę".
Fundacja potrzebuje jednak wciąż nowych nakładów aby odpowiednio  kultywować i chronić zabytkowe, zapomniane dziś gatunki drzew. 
Więcej informacji: www.archeologiaarborea.org/it/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz