9 sierpnia 2015

Zarobki w sektorze zdrowia we Włoszech

Otrzymuję sporo e-maili z zapytaniem ile zarabia lekarz, pielęgniarka albo personel załogi pogotowia ratunkowego we Włoszech. Chciałabym przeprosić tych czytelników, na których listy nie zdążyłam odpowiedzieć od razu z powodu braku czasu.Dzisiaj więc postaram się podać kilka informacji na ten temat, oczywiście na bazie danych tutejszej prasy.

Lekarz medycyny zatrudniony zaraz po studiach, robiący jeszcze specjalizację, zarabia we Włoszech
ok. 22.700 euro rocznie, tj. 2.300 euro miesięcznie przez pierwsze dwa lata i 3.300 euro przez następne cztery lata - podaje ilsole24ore z 9/04/2015. Przy czym w artykule autor zwraca uwagę, że młodzi włoscy lekarze masowo zatrudniają się w Szwajcarii, gdzie zarabiają rocynie ok. 80tys. euro brutto już w pierwszym roku zatrudnienia i ponad 100 tys. euro w 4-5 roku pracy, otrzymując także bogate benefits.


Sytuacja młodych pielęgniarek i pielęgniarzy we Włoszech jest obecnie dość trudna. W szpitalach i ośrodkach lokalnych oczywiście personelu jest coraz mniej, brakuje pielęgniarek na nocne i dodatkowe zmiany, ale zarządy szpitali nie mają odpowiednich środków, żeby zatrudnić więcej osób. Tak więc aby zaoszczędzić nawiązują umowy z tzw. cooperative, czyli spółdzielniami, które dostarczają personel "na zamówienie". Pielęgniarki nie są więc opłacane według stawek państwowych, ale mają umowy bezpośrednio ze spółdzielnią, która dyktuje warunki. Jak podaje portal nurse24.it z 21/10/2014, średnio ich zarobki wynoszą netto 5 euro za godzinę.
Personel zatrudniony w takich spółdzielniach pracuje od 12 do 17 godz. na dobę, a nawet więcej, łącznie do 250 godz. miesięcznie za ok. 1200 euro brutto, tj. prawie 600 euro mniej niż pielęgniarka zatrudniona na etacie w placówce regionalnej.
Niestety to jest już masowy proceder, w Rzymie na przykład personel dostarczany przez takie spódzielnie pokrywa od 40 do 60% zapotrzebowania w szpitalach i ośrodkach.
Ponadto młode pielęgniarki nie mają czasu aby się wyspecjalizować w jakimś sektorze, ponieważ codziennie mogą być wysyłane do innego oddziału lub do innej placówki.

Personel pomocniczy OSS - operatore socio-sanitario - w placówkach regionalnych zarabia do 1300tys. euro, a w spółdzielniach do 900 euro miesięcznie (dane z arealavoro.org, 11/05/2015; źródło nie podaje czy to suma netto czy brutto).

Personel Croce Rossa Italiana (Czerwony Krzyż Włoski) i innych podobnych instytucjach zajmuje się szkoleniem  i zatrudnieniem załogi pogotowia ratunkowego w karetkach. We Włoszech większość personelu ratunkowego to wolontariusze. Na wyższych szczeblach tej struktury personel jest zatrudniany wg państwowych kontraktów, poprzez nabór konkursowy, ale ilość miejsc jest bardzo ograniczona i oprócz odpowiednich kwalifikacji zwykle trzeba  mieć długi staż w roli wolontariusza (dane z lavoroefinanza.soldionline.it), a  zarobki zależą od roli osoby zatrudnionej, np. kierowca karetki, lekarz, czy personel administracji...1 komentarz: