21 sierpnia 2015

Piemont: największy na świecie Zjazd Kominiarzy

W dniach od 4 do 7 września 2015 w małej miejscowości Santa Maria Maggiore (VB) - Valle Vigezzo odbędzie się największy na świecie Międzynarodowy Zjazd Kominiarzy.

Parada kominiarzy przybyłych tu z całego świata przeszła już do historii, ponieważ (wierzyć lub nie) Valle Vigezzo jest kołyską tego zawodu, jak podaje lokalna prasa.

fot, illagomaggiore.com

Korzenie tej tradycji wywodzą się z czasów kiedy całe niemal pokolenia kominiarzy emigrowały stąd do Francji, Niemiec, Austrii czy Holandii. A dolina Valle Vigezzo zaznaczana była na mapach już od 1548r jako "Valle degli Spazzacamini" (dolina kominiarzy),  i  przez wieki, szczególnie w XIXw. była świadkiem wykorzystywania dzieci w tym zawodzie.
Obecnie Międzynarodowy Zjazd Kominiarzy jest jednym z największych atrakcji turystycznych tego regionu.
W tym roku organizatorzy spodziewają się rekordową liczbę gości, ponad 1000 kominiarzy, min. ze Szwajcarii, Niemiec, Austrii, Francji, Belgii, Holandii, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii, Czech, Wielkiej Brytanii, Szkocji, USA i Japonii.
A dziesiątki turystów zjadą się tu z całych Włoch, bo to niebywała atrakcja dla dużych i małych. Nic tylko trzymać się za guzik!
W programie: 
4 września o godz. 17.00 kominiarze spotkają się przy jedynym we Włoszech Muzeum Kominiarza. Wieczorem rozpoczyna się tzw. "czarna noc" (Notte Nera) - przy muzyce na żywo będzie można napić się i posilić w typowych lokalach gastronomicznych, a o 23.30 obejrzeć pokaz sztucznych ogni.
W sobotę 5 września o 10.30 tradycyjne złożenie hołdu przed pomnikiem kominiarza z Malesco. Następnie uroczystości przeniosą się do miejscowości Craveggia, gdzie o godz. 15.00 odbędzie się przemarsz kominiarzy ulicami miast. Wieczorem znów rozpoczną się huczne zabawy przy muzyce, tańcach i degustacjach.
W niedzielę 6 września następna parada kominiarzy przy akompaniamencie kilku orchiestr i zespołu folklorystycznego Valle Vigezzo. Jednym z ciekawych punktów programu będzie pokaz czyszczenia kominów dawnymi przyrządami. Po południu przewidziane są inne uroczystości, koncerty, wywiady, rozdanie nagród.
W poniedziałek przewidziane są wycieczki po okolicach, min. specjalnie na tą okazję przygotowano "Treno degli spazzacamini" (Pociąg kominiarzy).
Więcej informacji na stronie www.santamariamaggiore.info
Poniżej fragmenty z zeszłorocznej edycji:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz