18 sierpnia 2015

Najpiękniejsze uzdrowiska na południu Włoch

Località termali, czyli uzdrowiska  są jednym z najważniejszych i najlepiej prosperujących sektorów turystyki włoskiej. 
Niektóre miejscowości są znane z klimatycznych walorów już od starożytości, a dodatkową atrakcję stanowi niezwykle piękny kontekst krajobrazowy, wiąkszość z nich jest bowiem położonych w nader uroczych zakątkach Italii.

fot. salento.it


Zacznijmy od południa Włoch, w regionie Kampanii warto wyróżnić wyspę Ischia, bogatą w źródła i ogrody termalne, np. Giardini Poseidon, Parco Termale Negombo, Fonte delle Ninfe di Nitrodi, Sorgeto, czy Fumarole... Ponadto, także w Kampanii, trzeba wspomnieć o Terme di Telese (Benevento).

W regionie Apulii słynne uzdrowisko to Santa Cesarea Terme (Lecce), gdzie źródła termalne znajdują się wewnątrz naturalnych jaskiń. Innym miejscem polecanym przez agencje turystyczne jest z pewnością Terme di Torre Canne (Brindisi) znajdującym się na terenie parku krajobrazowego wydm.
Kalabria słynie głównie z przepięknego uzdrowiska Terme Luigiane (Cosenza)
W regionie Bazylikaty warto przyjechać do Terme Latronico zwane Terme Lucane (Potenza) przy słynnym Parku Narodowym Pollino.
Turystom wybierającym się na Sycylię warto polecić Terme di Sciacca (Agrigento) i poznać właściwości tzw. "kuchenek św. Calogero" - Stufe di San Calogero - i jaskiń parowych na szyczycie góry Kronio. Ponadto, trzeba koniecznie odwiedzić Terme Arcireale (Catania) u podnóża Etny, Pozza dei Fanghi di Vulcano na wyspach Liparyjskich, a na koniec Gadir na wyspie Pantelleria.
Sardynia może pochwalić się uzdrowiskiem opisywanym jeszcze w Starożytności Terme Aurora Benetutti (Sassari), następnie przepięknie położonym Terme di Casteldoria (Sassari), i wreszcie Terme di Sardara w Santa Maria Acquas (Medio Campidano).

2 komentarze:

  1. Sardynia myślę,że jest fantastycznym miejscem;)

    OdpowiedzUsuń
  2. oh byłam niedaleko Ischii, następnym razem się tam wybiorę! dobrze tu zaglądać, wybiorę sobie ciekawe rzeczy do zobaczenia w Italii :)

    OdpowiedzUsuń