8 listopada 2011

Ogrzewanie centralne we Włoszech

Nadchodzi zimno i dobrze by było mieć ciepłe kaloryfery w domu. 

No właśnie, ale jak to jest z tym ogrzewaniem we Włoszech?  – pyta wielu konsumentów. Jeśli mam autonomiczne ogrzewanie (wł. riscaldamento autonomo), mogę włączyć kaloryfery, kiedy zechcę? A co z centralnym ogrzewaniem (riscaldamento centralizzato) – kiedy zaczną grzać w naszych blokach? 


Kwestię ogrzewania reguluje rozporządzenie: DPR nr 412 z  1993 i uchwalone do niego poprawki, które dzieli Italię na 6 stref pod względem klimatycznych, od A do F, gdzie A oznacza klimat umiarkowany a F - zimny.  Dla tej ostatniej strefy nie ma określonych ograniczeń, natomiast dla pozostałych 5 stref dopuszcza się możliwość włączenia ogrzewania w okresie od 15 października do 1 grudnia i wyłączenia od 31 marca do 15 kwietnia. Rozporządzenie określa też liczbę godzin trzymania włączonych grzejników w ciągu jednego dnia (minimum 6, maksimum 24).

Właściciel nieruchomości posiadającej autonomiczne ogrzewanie winien respektować normy ustalone ww. dekrecie, ale jeśli włączy ogrzewanie w terminie, który sam uzna za stosowny, może liczyć na to, że raczej nikt nie przyjdzie go sprawdzać.
Administratorzy bloków z centralnym ogrzewaniem na pewno jednak będą pilnować terminów przewidzianych przez prawo z obawy przed ewentualnymi sankcjami.

Aby dowiedzieć się, kiedy zostanie centralne ogrzewanie w dzielnicy lub miejscowości, w której mieszkacie wystarczy zadzwonić do biura obsługi klientów (ufficio relazioni con il publico)  urzędu dzielnicowego (municipio) lub do Straży Miejskiej  (Polizia Municipale).

oprac. Danuta Wojtaszczyk
źródło: www.naszswiat.net


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz