16 stycznia 2013

Znaleziono najstarsze na świecie lekarstwa na oczy


fot.informazione.it
Znaleziono sześć tabletek, które zdaniem naukowców wykorzystywane były do okładów na oczy.
Sześć tabletek, które mogą mieć nawet 2 tys. lat zostało odkrytych we wraku statku, który zatonął pomiędzy 140  i 130 roku p.n.e u wybrzeży Toskanii. Według naukowców statek mógł mieć długość 15-18 metrów i prawdopodobnie płynął nim lekarz.
Z najnowszych analiz przeprowadzonych przez Erikę Ribechini z Uniwersytetu w Pizie odkryte 4-centymetrowe, okrągłe tabletki rozpuszczano w wodzie, a powstały wywar nakładano na oczy.

Opakowanie z tabletkami zostało odkryte w 1989 roku. Okazało się na tyle szczelne, że większość pigułek wciąż była sucha. Od kilku lat badają je chemicy, genetycy i botanicy z różnych rejonów świata. 
W 2010 roku Robert Fleischer z waszyngtońskiego ZOO przebadał DNA z pigułek i porównał je z wzorcami genetycznymi, znajdującymi się w bazie danych GenBank, należącej do Narodowego Instytutu Zdrowia USA. Zidentyfikował DNA marchwii, chrzanu, selera, dzikiej cebuli, dębu, kapusty, lucerny i krwawnika. W tabletkach znajdował się także ekstrakt z hibiskusa, który do Grecji trafił najprawdopodobniej wraz z kupcami ze wschodniej Azji, Indii lub Etiopii.
opr. Anna Malczewska
źródło: www.naszswiat.net 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza