29 listopada 2013

Cudzoziemcy wciąż inwestują we włoskie nieruchomości

Według sondaży przeprowadzonych w ubiegłym roku przez portal nieruchomości Gate-Away.com coraz więcej klientów inwestujących w nieruchomości przybywa do Włoch z zagranicy. Przeciętny cudzoziemiec kupujący dom we Włoszech jest w wieku 45-60 lat i chce spędzić tu dłuższy okres czasu, a nawet przenieść się do słonecznej Italii na stałe, w szczególności inwestorzy z Ameryki.

W 78% przypadków klienci zainteresowani są domem jednorodzinnym, tylko 18% wybiera mieszkania w blokach (zwykle 2-3 pokojowe). Przy czym dużą popularnością cieszą się charakterystyczne wiejskie, stare, a nawet zabytkowe domostwa.

Klienci wybierają przeważnie tereny o wysokich walorach przyrodniczych i krajobrazowych, chociaż unikają głównych szlaków turystycznych, preferują jednak dobrą i szybką komunikację do większych metropolii. Największym zainteresowaniem cieszą się regiony:  Toscana, Liguria, Puglia, Lombardia, Sicilia i Sardegna, w nieco mniejszym stopniu Abruzzo i Molise. (etribuna.com, 28/11/2013)

Tymczasem inwestorzy z Włoch kierują się na Wschód Europy. Najwięcej zainteresowania dotyczy Bułgarii i Węgier, np. Budapeszt, ok. 500 km od Triestu, gdzie ceny  za metr kwadratowy sięgają  zaledwie 1/3 średnich cen w innych krajach Europy.

Natomiast portal DomusMondo.com stawia na pierwszym miejscu Berlin, jako miasto cieszące się największym zainteresowaniem inwestorów, gdzie ceny osiągają 3-3.5tys, euro za metr kw. 
Trydycyjne lokaty w Paryżu czy Londynie są zawsze opłacalne, ale dość kosztowne: 7-9tys. euro za metr kw. Jeśli chodzi o Wschodnią Europę portal poleca inwestycje w Pradze, gdzie nowe budynki mają cenę max. 4tys. euro za metr kw.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza