7 listopada 2013

Sardex - nowa waluta na Sardynii

Zaledwie od czterech lat na Sardynii pojawiła się alternatywna waluta Sardex z inicjatywy młodych przedsiębiorczych ludzi z prowicji Cagliari, a już cieszy się coraz większą popularnością i zainteresowaniem.

W sieci sardex.net rejestruje się coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw (już ponad 1000), które wierzą w tą małą rewolucję ekonomiczną na Sardynii.

fot. sardex.net


Jest to rodzaj uzupełniającego systemu ekonomicznego, opartego na walucie elektronicznej, jak najbardziej zaakceptowanego przez Banca d'Italia.

W praktyce, każdy przedsiębiorca, który zarejestruje się w sieci sardex, zakłada tu swoje konto, dzięki któremu może wykupić towary innych przedsiębiorców tutaj zerejestrowanych płacąc wyłącznie w walucie sardex. W zamian, inni użytkownicy mogą pobierać od niego towar lub usługi płacąc w sardex. Jest to jak gdyby forma kredytu, który pobiera się wymieniając towary lub usługę, bez udziału waluty euro i pośrednictwa tradycyjnych banków.

Dzięki takiemu systemowi, w czasie kryzysu, przedsiębiorcy, którzy mają problemy z wypłacalnością, nie dysponują gotówką, mogą wykorzystać własne środki w magazynach w zamian za inne niezbędne środki do kontynuowania produkcji.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz