18 listopada 2013

Mafialeaks, czyli anonimowe doniesienia o włoskiej mafii

Mafialeaks - jest portalem, dzięki któremu można przekazywać anonimowo informacje na temat przestępczości zorganizowanej wymiarowi sprawiedliwości, siłom porządkowym, dziennikarzom i stowarzyszeniom antymafijnym.
Informacje, zdjęcia, nagrania, dokumenty i sygnały, przydatne w dochodzeniach prowadzonych przeciwko przestępczości zorganizowanej, także przez dziennikarzy śledczych, mogą pozostawiać całkowicie anonimowo ofiary wymuszeń i szantaży, nawróceni gangsterzy oraz zwykli obywatele.

Platforma powstała z inicjatywy zespołu włoskich informatyków, a jej celem jest zjednoczenie - na wzór demaskatorskiego portalu Wikileaks - wszystkich sił, czyli wymiaru sprawiedliwości, dziennikarzy i organizacji społecznych, w walce z mafią.

Włoskie media podkreślają, że z projektem tym wiąże się duże nadzieje, bo może on pomóc przerwać społeczną zmowę milczenia wokół mafii dzięki wykorzystaniu bardzo zaawansowanego technologicznego systemu anonimowego informowania.
Administratorzy Mafialeaks twierdzą, że zapewniają swym informatorom całkowitą anonimowość. Ogłosili, że czekają na informacje o przestępstwach mafijnych, nazwiskach figurantów zarządzających majątkiem klanów, miejscu pobytu ukrywających się przestępców, przetargach na roboty publiczne wygranych przez gangi neapolitańskiej kamorry, sycylijskiej cosa nostra i kalabryjskiej 'ndranghety. (re)


źródło: www.naszswiat.netBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza