20 lutego 2014

Włoskie banki pobierają 20% podatek za przelewy zza granicy

Od 1 lutego zaczął obowiązywać 20% podatek od środków pieniężnych napływających zza granicy na włoskie konta.Od lutego włoskie banki są zobowiązane do pobierania zaliczki na podatek od osób fizycznych w wysokości 20% od każdego przelewu zza granicy.

Pierwsza rata ww. zaliczki ma zostać pobrana przez banki i przelana fiskusowi 16 lipca tego roku. Kolejne rozliczenia, począwszy od sierpnia br. następować będą w połowie każdego miesiąca.

Aby uniknąć podatku, należy poinformować bank o źródle pochodzenia środków pieniężnych – podatnik będzie musiał udowodnić w samozaświadczeniu (autocertificazione), że dany przelew nie jest podlegającym opodatkowaniu dochodem.

Od niesłusznie naliczonego podatku odwołać będzie się można do 28 lutego roku następującego po zapłaceniu podatku. Przepisy nie stosują się do środków stanowiących dochód z działalności gospodarczej czy samozatrudnienia - zauważają włoskie media.

Przeciwko nowym przepisom wyraźnie protestują natomiast organizacje reprezentujące konsumentów.

Jak zauważa portal bankier.pl, podatek od przelewów zagranicznych nie jest jedynym element kontroli systemu finansowego. Władze Włoch w ciągu zaledwie 3 lat zmniejszyły limit płatności gotówkowych ponad dwunastokrotnie - z 12,5 tys. euro w 2009 r. do zaledwie 1000 euro w 2012 r.(maw)

źródło: naszswiat.net

2 komentarze:

 1. Uwaga, jak podaje moja czytelniczka - bloggerka, Ania, podatek, który wzbudzał wiele kontrowersji, został właśnie wycofany! Dziękuję bardzo za tę wiadomość :)
  http://www.tgcom24.mediaset.it/economia/2014/notizia/bonifici-dall-estero-il-ministero-dell-economia-stoppa-la-tassa-del-20-_2028041.shtml

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z artykułu wynika, że podatek został zawieszony do lipca b.r.

   Usuń