20 maja 2015

Spacer po zabytkowych pałacach i parkach Como

Como słynie nie tylko z romantycznych krajobrazów, ale i z zabytkowych majestatycznych pałaców często otoczonych rozległymi parkami, po których przez wieki przechazały się arystokratyczne rody świata.Zapraszam więc na krótki wiosenny spacer trasą tematyczno-literacką, po sąsiadujących ze sobą zespołach pałacowo-parkowych: Villa Olmo, Villa Grumello i Villa SucotaOmijając zgiełk zatłoczonej Starówki miasta, do wszystkich trzech rezydencji dojdziemy zieloną trasą Percorso Ugo Foscolo i Percorso Giambattista Giovio. 
Zacznijmy od Villi Grumello, należącej do rodu słynnego uczonego Giambattista Giovio (XVIII-XIXw.), i gdzie gościł wybitny poeta i pisarz Ugo Foscolo (XVIII-XIXw.).


Rezydencja położona jest oczywiście nad samym jeziorem, skąd można podziwiać romantyczne widoki na ogromną taflę wody otoczoną górami.Rezydencję i park rozbudował genueński ród Celesia. A aktualny kształt parku zawdzięczamy kolejnemu właścicielowi, Giambattista Giovio.


Powyżej: majestatyczny wielowiekowy cedr.

Pałac pochodzi jeszcze z XVw. Niestety zwiedzający mogą  przechadzać się tylko po parku. A szkoda, bo sale pałacowe są wyjątkowo piękne, jak widać na oficjalnym portaluPowyżej: kapliczka gdzie został pochowany potomek rodu Celesia

 Poniżej: widoki na Como z górnej ścieżki prowadzącej przez park:

Powyżej: odrestaurowane szklarnie

Następnie przechodzimy do sąsiadującej neoklasycznej Villi Sucota, dziś siedziby Fondazione Antonio Ratti.
A na koniec wracamy w stronę miasta dochodząc do najpiękniejszego i największego zespołu pałacowo-parkowego: Villi Olmo, wybudowanej przez Innocenzo Odescalchi w końcu XVIIIw. Odescalchi to niegdyś najpotężniejszy ród z Como.


Wstęp do parku jest wolny dla wszystkich spacerowiczów, a w pałacu odbywają się często wystawy i imprezy artystyczno-kulturalne.
3 komentarze:

  1. Moje ulubione klimaty. Fantastyczne wille i ogrody...

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię takie leniwe przechadzki po zespołach pałacowo - parkowych, niespieszny spacer wśród zadbanej zieleni, zaglądanie w zakamarki parku, do ciekawych zabytkowych wnętrz to przyjemność i wspaniały relaks.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję, dziewczyny, mam te same odczucia :) I zawsze wyobrażam sobie jak przechadzały się tędy leniwie panie w długich sukniach i dużych kapeluszach z piórami ...

    OdpowiedzUsuń