22 maja 2013

Szokujące różnice zarobków we Włoszech


Dane statystyczne z ostatnich lat potwierdzają ogromne nierówności społeczne we Włoszech: aktualnie 47% bogactwa narodowego leży w rękach zaledwie 10% ogółu społecznego.  Przyczyniła się do tego alarmująco zwiększająca się różnica pomiędzy zarobkami pracowników etatowych i top managerów.

fot.facebook.com

W najnowszym raporcie zaprezentowanym przez Agostino Megale (sekretarza FISAC - Federazione Italiana Sindacato Assicurazione Credito) przedstawione są średnie zarobki roczne:
pracownik etatowy - 26tys. euro brutto
top manager – 4mln 326tys. euro brutto
czyli różnica w stosunku 1 do 163! Przypomnijmy, że jeszcze w 1970 r. różnica ta wynosiła 1 do 20.

Stąd  narodziła się propozycja FISAC  skierowana do Parlamentu włoskiego, aby dekretem prawnym przywrócić różnicę zarobków w stosunku 1 do 20 w okresie kryzysu, przelewając kwoty zebrane z nadwyżki płac top managerów na fundusz promujący zatrudnienie młodych ludzi we Włoszech.
(Ciekawostki z prasy: net1news.org, 20/05/2013) 

10 komentarzy:

 1. to tak jak przyrównać zwykłego pracownika (1500zł. na rękę) do prezesa spółki państwowej. Oburzające jest to, że w dobie kryzysu są tak duże dysproporcje. Kiedy jedni opływają w luksusie, inni ledwie wiążą koniec końcem...

  Propozycja z FISAC jest bardzo ciekawa, szkoda tylko że w PL nikt nie zaproponuje takiego rozwiązania...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obawiam się jednak, że tylko na propozycji się skończy (jak zwykle...) Pozdrawiam

   Usuń
 2. Mam pytanie czy orientuje się pani w zarobkach lekarzy we Włoszech? I co trzeba zrobić aby mieć uprawnienie do pracy lekarza we Wloszech po ukończeniu studiów medycznych w Polsce? Pytam bo chciałabym w przyszłości wyjechać do Włoch na stałe. Z góry dziękuje za odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według danych statystycznych z 2011r. przeprowadzonych przez Federazione Europea Medici Salariati lekarz we Włoszech zatrudniony w szpitalu na etacie zarabia minimum 4.569 euro brutto na miesiąc, a na końcu kariery może zarabiać do 10 tys. euro brutto jako ordynator oddziału.
   Lekarze tzw. nowo-zatrudnieni zarabiają znacznie mniej (ok. 3tys. euro brutto). W każdym razie ostatnio wstrzymano zatrudnienia lekarzy, a jeśli już to tylko na umowy tymczasowe.
   Ażeby wykonywać zawód lekarza we Włoszech trzeba nostryfikować dyplom, złożyć wniosek w Ministerstwie Zdrowia we Włoszech z całą dokumentacją przetłumaczoną, itd. Dokładne informacje tej procedury, oraz listę potrzebnych dokumentów znajdzie Pani z pewnością w ambasadzie włoskiej w Polsce, lub w polskim konsulacie we Włoszech. Pozdrawiam

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedz. Sądzi Pani wiec że jest małe prawdopodobieństwo zatrudnienia w tym zawodzie ? I czy np. jako polka "walczyłabym" o stanowisko pracy z Włochem/włoszką na równi czy może cudzoziemcom trudniej zdobyć pracę ? Również pozdrawiam

   Usuń
  3. Niestety nie potrafię odpowiedzieć na te pytania, w tej chwili sytuacja z zatrudniniem w każdym zawodzie jest bardzo trudna, żeby nie powiedzieć tragiczna... Wiele szpitali ma ogromne trudności finansowe. Trudno też mówić o preferencjach dla Włochów, jeśli brakuje jakiegoś specjalisty to teoretycznie szuka się osoby z odpowiednim doświadczeniem, stażem pracy, itd, ale są ośrodki (a jest ich niestety wiele), gdzie liczą się znajomości, rekomendacje, i tam trudno przebić się komuś z zewnątrz. Myślę, że powinna Pani zrobić najpierw dobre rozeznanie na miejscu, gdzie ewentualnie planowałaby Pani zamieszkać. Pozdrawiam

   Usuń
 3. a ja jestem ciekawa jak z praca w IT? dla programistów? z chlopakiem juz od kilku miesiecy nawiązujemy umowy z róznymi firmami które przesyłaja nam umowy i potem dlugo nic cisza..terminy rozpoczęcia są odwlekane.. jestesmy juz tym tak mocno dobici,że zastanawiamy się o co chodzi. chlopak ma swietne referencje, doskonale doświadczenie, a tak cieżko nam jest dopiąć tych umów:( ciekawa jestem czy są regiony o większym apotrzebowaniu na specjalistów IT i czy te trudności to ksenofobia czy tak duży kryzys we włoszech;/ te info jest dla nas cenne bo myslimy juz nad rezygnacja z włoch po tym wszystkim, a było to nasze wielkie marzenie;/ ps. a moze latwiej we wloszech znalesc prace na miejscu niz przez internet? pozdrawiam serdecznie i chce podkreslić, że blog ten uwielbiam jest o niebo ciekawszy niż polska dostępna prasa:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie wiem jaka jest sytuacja rynku pracy dla programistów, mogę tylko dodać, że według ostatnich statystyk bezrobocie aktywnych młodych ludzi we Włoszech sięga 38,4%. Takie realia dotyczą prawie wszystkich sektorów.
   Jeśli chodzi o specjalistów, ksenofobia raczej nie wchodzi w grę. Każda firma chce zatrudnić jak najlepszy personel na korzystnych warunkach. Duże międzynarodowe firmy na pewno nie mają tego typu uprzedzeń. Jedyne co mogę poradzić, to nie zrażać się i szukać do skutku! Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 4. Orientuje się Pani jak wygląda sytuacja w branży farmaceutycznej ? Czy jest możliwe znalezienie pracy jako farmaceuta po studiach w Polsce ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Branża farmaceutyczna jest w nieco lepszej sytuacji, ponieważ jest to sektor w pewnym sensie "protegowany" i nie ma tu dużego bezrobocia, ale pisze się o szerokim wykorzystywaniu młodych farmaceutów po studiach na stażach, na niekorzystnych umowach, itd. w prywatnych aptekach.
   Natomiast aby dostać się do publicznej apteki trzeba wziąć udział w konkursie państwowym i posiadać minimum 2 lata stażu.
   Jeśli chodzi o zarobki osób zatrudnionych w aptekach (tzn. nie właścicieli) to jak podaje prasa są o wiele niższe niż w innych krajach Europy.
   Po dalsze informacje proponuję skontaktować się z Polką z Genui, która pracuje jako farmaceutka: https://www.youtube.com/watch?v=PZCKAIOO2Lw

   Usuń