13 września 2014

Mediolan - idealny dla muzyków i artystów ulicznych

Według najnowszego sondażu Busking ProjectMediolan znalazł się wśród najbardziej przyjaznych miast dla muzyków i artystów ulicznych, tzw. buskers.

Przypomnijmy, że buskers to artyści, piosenkarze i muzycy, występujący na ulicach, placach, deptakach miejskich, przy czym spotkać ich można także w tunelach i przejściach do metra, na stacjach kolejowych, itp.

fot.pensieri-parole.max.gazzetta.it

W światowym rankingu na pierwszym miejscu uplasowało się Sydney, na drugim San Paolo, a na trzecim ex aequo Mediolan, Dublin i Praga.


To dość zaskakująca wiadomość, ponieważ jeszcze kilka lat temu takie uliczne "granie" często kończyło się w Mediolanie sporą grzywną. Znana włoska piosenkarka Eliza doświadczyła tego na własnej skórze w 2003r., gdy postanowiła z ekipą nakręcić reportaż grając i śpiewając "anonimowo" przy metrze na Piazza Duomo. Następnego dnia urzędzniczka z miejskiego ATM (lokalne przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej) poinformowała ją telefonicznie, że popełniła wykroczenie. Jednak z obawy na negatyny rozgłos, który z pewnością spowodowałby podanie Elizy do sądu, ATM w końcu ustąpiło.

I wreszcie w 2012r. władze miejskie ustanowiły nowe reguły dla muzyków i piosenkarzy ulicznych. Przeznaczono więcej miejsc dla buskerów i znacznie uproszczono procedury udzielania pozwoleń na granie na ulicy. Dziś każdy może to zrobić również online. Grać i śpiewać można od 9.00 rano do 22.00. Więcej informacji na stronie: Comune di Milano
1 komentarz:

  1. Lubię przystanąć i posłuchać i nie rozumiem dlaczego się tego zabrania.

    OdpowiedzUsuń