11 września 2014

Mini-glosariusz terminologii portali społecznościowych

Włoski dziennik La Stampa opublikował niedawno przydatny mini-glosariusz kluczowych terminów związanych z użytkowaniem popularnych portali społecznościowych. 

fot.apocalisselaica.net
Zobaczmy więc co "w trawie piszczy" na facebooku, twitterze, itp.:
Condivisione - "udostępnianie" -  prośba o udostępnianie szczególnie nasila się w przypadku różnego rodzaju "apatycznego" aktywizmu: namawiania do przyłączenia się do petycji, deklaracji, oświadczeń, potępienia, osądzenia... w sprawach dotyczących zasłyszanych aktualności, wiadomości ekonomicznych, politycznych, itp.  

Gomblotto - transformacja słowa "complotto", czyli "spisku". Używają go zwykle sceptycy na twitterze, którzy nie wierzą w sensacyjne informacje o możliwej inwazji Ufo, efektach chmur chemicznych, spiskach oficjalnej medycyny, nowotworach leczonych za pomocą sody oczyszczonej, czy wreszcie o powszechnym braterstwie, które rządzi światem...,  itd.

Fake - "fałsz" - ten międzynarodowy termin wyraża instynktowną wątpliwość w stosunku do niektórych filmików video dokumentujących niesamowite, tajemnicze lub paradoksalne wydarzenia i fakty najwyraźniej ukrywane przez oficjalne władze, tajemnicze "bractwa", stowarzyszenia, władców Ziemi, itp. (patrz: gomblotto). Dzisiaj fake często są zrealizowane bardzo profesjonalnie i bardzo trudno jest odróżnić rzeczywistość od podróbki.

Incredibilia - "niesamowitości" - trzeba uważać na filmiki video, które mają nagłówki typu Non ci posso credere! ("nie do wiary"). To nic innego jak pułapka aby wyłudzić like ("lubię") i odesłać was na strony z wyjątkowymi okazjami komercyjnymi. Często, tak naprawdę te "niesamowite" wydarzenia są tak banalne, że naprawdę nie ma się czemu dziwić...

Indivanados - "kanapowcy" - czyli "nie-ruch" polityczny z domowej kanapy. Narodził się pół żartem pół serio w maju 2012r.  pod wpływem hiszpańskiego ruchu "Indignados".  Oni opowiadają się za prawicą, lewicą czy centrum w zależności od lokalizacji telewizora w stosunku do kanapy. Rewolucjoniści kanapy, uzbrojeni w pilota, uczestniczą aktywnie na portalach społecznościowych podczas debat telewizyjnych. Ich zjadliwe i kompulsywne działania na twitterze zwodzą najbardziej uważnych obserwatorów, którzy biorą ich komentarze za szczere ideały hipotetycznej "populacji sieci".

Peggiobestismo - "najgorszezezwierzęcenie" - forma niezachwianej wiary, że ludzie są gorsi od zwierząt. Pojęcie, które często ma szerokie limity racjonalności, ale łatwo może być źródłem społecznościowego szaleństwa.  Przykładem może być zdjęcie na facebooku Stevena Spielberga ukazujące go siedzącego obok Triceratopsa (roślinożernego dinozaura) z Jurassic Park, wyglądającego na nieżywego.  Zdjęcie stało się obiektem nieskończonych obelg i gróźb komentatorów, zdań typu: "Nie ważne kto to. Nie powinien był strzelać do zwierzęcia!", i w swoim zaślepionym szaleństwie nie zdawali sobie sprawy, że dinozaur wymarł już miliony lat temu.
(ciekawostki z prasy: lastampa.it, 21/08/2014)


2 komentarze:

  1. Włos na głowie się jeży! Przecież większość tych terminów przypisanych do określony zjawisk, świadczy o głupocie ludzkiej!

    OdpowiedzUsuń