25 marca 2014

Włoskie katedry - duomo czy cattedrale

Na pewno niektórzy z was zastanawiają się jak to jest z włoskimi katedrami: raz się mówi duomo, a innym razem znów cattedrale... Jaka jest więc różnica?Otóż CATTEDRALE to siedziba biskupa (od "cathedra" - siedziba/fotel) i zarazem najważniejszy kościół danej diecezji.

Natomiast DUOMO pochodzi od łacińskiego "domus" i oznacza dosłownie "dom Boży", a w praktyce odnosi sią do najważniejszego i zwykle najpiękniejszego kościoła w mieście, chociaż nie zawsze taki główny kościół musi być kościołem katedralnym.

I tak przykładowo w wikipedii czytamy: 
- "La cattedrale di Santa Maria del Fiore è il Duomo di Firenze e si affaccia sull'omonima piazza", z czego wynika, że Katedra Santa Maria del Fiore, a więc siedziba tutejszego biskupa jest zarazem najważniejszym/najpiękniejszym kościołem Florencji...

A tymczasem na stronie turystycznej o sycylijskiej Ragusie czytamy: 
- "La chiesa di San Giorgio si erge maestosa nel cuore di Ragusa Ibla. Nonostante abbia il titolo di "Duomo" non è la Cattedrale della città: sede vescovile è infatti la basilica di San Giovanni Battista."- czyli kościół San Giorgio w Ragusie Ibla nosi tytuł duomo, ale nie jest katedrą, nie jest więc siedzibą biskupa, który urzęduje w Bazylice San Giovanni Battista.

BASILICA pochodzi od greckiego basileus - "król" i od oikos - "dom", czyli dosłownie "dom Króla/Pana", i chociaż teoretycznie każdy kościół mógłby być uważany za bazylikę, to w praktyce bazylikami nazywane są świątynie budowane na planie prostokąta z centralną nawą wyższą od naw bocznych i charakteryzują się wyjątkowymi walorami artystycznymi. 
Zwykle są to imponujące budowle, często wybierane jako siedziby dostojników kościelnych. Zwróćmy uwagę na takie budowle jak chociażby Basilica San Zeno Maggiore w Weronie, Basilica San Francesco w Asyżu, Basilica San Pietro w Rzymie...


3 komentarze:

 1. Są to piękne miejsca, tyle wieków, tyle historii...

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze mnie intrygowały te różnice w nazewnictwie, tutaj jest to ładnie wyjaśnione :)
  W ogóle bardzo ciekawy blog, podoba mi się. Będę tu częściej i zapraszam czasem do mnie:)

  alessandra
  http://studia-parla-ama.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję serdecznie, bardzo cieszę się, że mój blog zdobywa coraz to nowych czytelników :)
   A do ciebie już zajrzałam, bardzo ciekawy blog! Z przyjemnością będę cię odwiedzać.

   Usuń