20 stycznia 2014

Chude lata dla włoskich menadżerów

W ciągu trzech lat we Włoszech  wykreślono prawie milion miejsc pracy na stanowiskach kierowniczych, co oznacza, że liczba menadżerów zmniejszyła się o 54%!


Według sondaży przeprowadzonych przez Aldai-Federmanager i Gidp, jeszcze w 2010 roku było ich 1 milion 680 tysięcy, a w 2013 już tylko 769 tysięcy.


Liczba pracowników na stanowiskach kierowniczych  zmniejszyła się praktycznie w całej Europie w latach kryzysu, ale tak drastycznie jak we Włoszech i Grecji nie ma nigdzie. Średnio w krajach UE zlikwidowanio 30,6% etatów dla menadżerów i top menadżerów, podczas gdy Włoszech aż 54,2%, a w Grecji 57,3%.

Obecnie Włochy znajdują się na ostatnich pozycjach, jeśli chodzi o stosunek menadżerów do liczby zatrudnionych. Przykładowo w Wielkiej Brytanii 10,8% zatrudnionych to menadżerowie, a we Włoszech tylko 3,5%, przy czym średnia europejska wynosi obecnie 5,7%.

Wreszcie, jeszcze jedna negatywna tendencja odnotowana we Włoszech to najniższy w Europie procent menadżerów w wieku poniżej 40 lat. Z raportu wynika, że zatrudnionych jest tylko 27% junior managerów, tj. dwóch junior na trzech senior managerów. Natomiast w innych krajach ten stosunek wynosi 1 do 1. 

(ciekawostki z prasy: Corriere della Sera, 17/01/2014)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza