19 stycznia 2014

Najpiękniejsze ogrody na wyspie Ischia

Ogrody La Mortella, to prawdziwie rajski zakątek na wyspie Ischia i zarazem jeden z najpiękniejszych ogrodów prywatnych we Włoszech.


fot. ischia.it

Do tej pory można je było zwiedzać tylko od kwietnia do października, jednak w tym roku, po raz pierwszy ogrody są otwarte dla turystów również w bardzo charakterystycznej szacie zimowej. Od 1/01/2014 do 31/03/2014 można zrobić rezerwację i zwiedzić z przewodnikiem te wyjątkowo piękne ogrody śródziemnomorskie i subtropikalne. 
Ogrody noszą sugestywną nazwę La Mortella, co w dialekcie neapolitańskim oznacza "mirt" (śródziemnomorska roślina ozdobna), która bujnie wyrasta na okolicznych skałach wulkanicznych.
Ogrody powstały po drugiej wojnie światowej, kiedy to słynny kompozytor angielski Sir William Walton osiedlił się na wyspie Ischia wraz z młodziutką żoną, Argentynką o imieniu Susana. Lady Susana Walton osobiście dbała o swoje kwiaty i egzotyczne rośliny, tropikalne krzewy i drzewa, sprowadzane tu z odległych zakątków świata, a projektowaniem ogrodów zajął się znany architekt Russel Page.

La Mortella rozciąga się na obszarze dwóch hektarów, gdzie można podziwiać ponad 3 tysiące gatunków rzadkich i egzotycznych roślin pośród strumyczków, stawów, fontann, wodospadów ... z widokiem na bajkową zatokę Forio.

Mówi się, że ten idyliczny ogród ma specyficzną atmosferę i duszę, a z czasem, niczym naturalny amfiteatr, stał się inspiracją dla kompozytorów, muzyków i artystów. 
Dziś opiekuje się nim Fundacja Walton organizując tu prestiżowe koncerty, konkursy muzyczne i inne kulturalne wydarzenia.

Forio (Ischia), wstęp 12 euro.

1 komentarz: