6 stycznia 2014

Niezwykłe święto Trzech Króli w regionie Friuli Venezia Giulia

Święto Trzech Króli, czyli Epifania, w północnym regionie Friuli Venezia Giulia wyglądają nieco inaczej niż w pozostałych częściach Włoch. 

fot- girofvg.com
Już od rana czuje się tu świąteczną, magiczną wręcz atmosferę. 

Dzień rozpoczynają bardzo uroczyste Msze św., w Cividale na przykład, mieszkańcy uczestniczą w tzw. Messa dello Spadone (Msza Miecza) odprawianej w katedrze. Dziekan kapitulny, ubrany w hełm ozdobiony piórami, dzierży wielki miecz (105cm) na znak władzy duchownej, militarnej i cywilnej przyznanej mu w 1366r. przez patriarchę Marquardo di Randeck. Mieczem tym błogosławi ludność. Tuż po mszy odbywa się tradycyjny orszak szlachty, dam, kawalerów, rycerzy i duchownych w średniowiecznych kostiumach, a także historyczne tańce przy akompaniamencie muzyki i śpiewów średniowiecznych.

fot.girofvg.com

Gemona już od samego rana przez miasto przechodzi kostiumowy orszak przy akompaniamencie bębnów. Kulminacją tego historycznego marszu jest Msza św. zwana Messa del Tallero (Msza Talara), podczas której władze miejskie obdarowują reprezentantów Kościoła symboliczną srebrną monetą - talarem, jako podporządkowanie się władzy cywilnej do tej duchownej. Rytuały te są przekazywane i nie zmieniane od wieków. Po południu święto kontynuuje się na placach i ulicach Starówki, gdzie mieszkańców zabawiają muzykanci, kuglarze, artyści uliczni, przy rozpalanych ogniskach, itd.  

fot.prolocogemona.it

W Tarcento wieczorem rozpalane są ogromne ogniska symbolizujące oczyszczenie duchowe i magiczne życzenia pomyślności w Nowym Roku, a wyjątkową atrakcją są też tradycyjne wyścigi rozpalonych wozów.
.

4 komentarze:

  1. Bardzo dziękuję za ciekawy opis Święta Trzech Króli, nie zdawałam sobie sprawy że w regionie Friuli Venezia Giulia ma to taką oprawę. Pozdrawiam świątecznie:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wczoraj wieczorem przejezdzalismy przez miejscowosci Custoza polozonej w regionie Veneto, a prowincji Verona, z daleka widzielismy wzbijajace sie w niebo jezyki ognia. Bylismy przekonani, ze w mijanej miejscowosci plonie budynek mieszkalny. Ulzylo nam kiedy, okazalo sie, ze to ogromne ognisko zostalo sztucznie rozpalone z okazji Epifanii. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wyobrażam sobie jakie wrażenie musi robić taki wielki stos płomienny ... Pozdrawiam ciepło.

    OdpowiedzUsuń