30 stycznia 2014

Pionowy las w Mediolanie

Pionowy las Mediolanie będzie gotowy  prawdopodobnie jeszcze przed sezonem letnim, podaje lokalna prasa.
fot.it.paperblog.com
Projekt Stefano Boeri utworzenia pionowego zalesienia miasta w nowej "ekodzielnicy" Porta Nuova - Isola to następna futurystyczna propozycja urbanistyczna władz miasta z myślą o Expo 2015.
Projekt obejmuje dwie, 110- i 76-metrowe wieże - bloki mieszkalne (łącznie 400 mieszkań) pokryte 900 różnymi gatunkami drzew i krzewów, przy czym niektóre z nich mają osiągnąć 9 metrów wysokości. Pionowy las ma zajmować 10tys.metrów kwadratowych tworzących specyficzny mikroklimat, produkujący wilgoć, filtrujący dwutlenek węgla i pyły zanieczyszcające.

Nawadnianie pionowego lasu ma być całkowicie ekologiczne, za pomocą systemu filtrującego tzw. szare wody (nieprzemysłowe wody ściekowe, nadające się do powtórnego wykorzystania). Natomiast utrzymaniem drzew w odpowiedniej kondycji będzie zajmować się grupa wyspecjalizowanych ogrodników, ich interwencje przewidziane są trzy razy do roku.
Mieszkania w wieżach są dość kosztowne, mają cenę 7tys. euro za metr kw., a mimo to większość z nich jest już wyprzedana.

3 komentarze:

 1. Ech..., ci pionierzy!
  Cenię bardzo kreatywność i wyobraźnię ludzką.
  Gdyby nie piętrzące się przeszkody w każdym innowacyjnym przedsięwzięciu pewnie mieszkalibyśmy w raju.
  Już gdzieś widziałam podobną konstrukcję i pochwalam. Może ludzie staną się spokojniejsi, lepsi kiedy zamieszkają wśród zielonych lasów...

  Buziaki i miłego dnia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda tylko, że ci pionierzy nie wpadną kiedyś na mój balkon... też bym chciała taki las pod oknem!
   Uściski i życzę dużo słońca w te zaśnieżone dni.

   Usuń
  2. Kiedyś jak głupota ludzka nie sięgnie zenitu, kiedy bez zazdrości o dobra materialne ludzie zaczną realizować swoje marzenia, przestaną się zabijać w imię Boga i Mamony, to świat będzie wyglądał inaczej...
   Buziaki, buziaki, buziaki...

   Usuń