18 października 2013

Kosmopolityczne Syrakuzy

Syrakuzy, czwarte pod względem wielkości miasto na Sycylii, położone na wybrzeżu południowo -wschodnim, stanowi idealny przykład wielonarodowościowej kultury wyspy.

Plac zadedykowany Archimedesowi, wybitnemu Grekowi z Syrakuz

Od wieków Sycylię zamieszkiwały ludy różnego pochodzenia, tradycji i języka, a tutejsza cywilizacja powstała właśnie z połączenia i współżycia wielu kultur: Siculi, Sicani, starożytnych Greków i Rzymian, Chrześcijan, muzułmańskich Arabów, Żydów, czarnoskórych Afrykańczyków, Normanów, Hiszpanów, Francuzów, Austriaków...


Do Sycylii i Syrakuz (wpisanych na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO) jeszcze nie raz powrócę, ale tym razem zwróćmy uwagę na świadectwa tej niesamowitej mieszanki kulturowej, która daje się zauważyć nie tylko w architekturze i sztuce, ale choćby w nazwach placów i ulic miasta.


Most prowadzący na wysepkę Ortigia


Zapraszam więc na krótki spacer po charakterystycznej wysepce Ortigia, najstarszej części Syrakuz:
Napisy po hebrajsku:


Palazzo Bellomo - epoka Normanów:


Zabytkowy kościół prawosławny, aktualnie należy do społeczności rumuńskiej z Syrakuz

Niestety dzisiejsza cywilizacja nie zawsze zdaje sobie sprawę z bogactwa kulturalnego jakie pozostawiły jej poprzednie epoki, takich przykładów, jak zdjęcie poniżej jest niestety bardzo wiele:


4 komentarze:

 1. Ech, obudziłaś moje wspomnienia..., słonce, zapachy...
  Buziaki

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj! I już cała sobota z głowy. Teraz nie usiedzę spokojnie w pracy. Cały czas będę myślał o tym, że jak najszybciej muszę jechać do Sarakuzy. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. P.S. Czy mogę skopiować i udostępnić na Facebooku ostatnie zdjęcie z kotem? ;)

   Usuń
  2. Radzę wybrać się po sezonie, bo tam gorąco było nawet teraz w październiku, a w upałach trudno zwiedzać :)
   Tak, zgadzam się na udostępnienie zdjęcia, proszę tylko o podanie źródła, dobrze? Pozdrawiam serdecznie i życzę aby jak najszybciej udało się wybrać na Sycylię!

   Usuń