2 października 2013

Największy radioteleskop w Europie skonstruowano na Sardynii

Kilka dni temu został zainaugurowany Sardinia Radio Telescope (SRT), największy radioteleskop jaki powstał w Europie i zarazem drugi pod względem wielkości na świecie (prymat należy do amerykańskiego Green Bank Telescope w stanie Virginia).
fot.sardegnalive.net

Radioteleskop powstał w miejscowości Pranu Sanguni (San Basilio), 35 km od Cagliari, ma 64 metry średnicy i sięga  20 pięter wysokości. Inne, ale o połowę mniejsze radioteleskopy we Włoszech znajdują się w miejscowości Medicina (Bologna) i w Noto (Siracusa) na Sycylii.

Radioteleskop z Sardynii, ogromny sukces włoskiej nauki i inżynierii, to nic innego jak gigantyczna antena służąca do szczegółowego badania kosmosu i obserwacji odległych obiektów astronomicznych (min. pulsar, kwasar, mgławice...), a także ewentualnych śladów życia pozaziemskiego, za pomocą fal radiowych.

Ponadto, radioteleskop będzie utrzymywał stały kontakt z sondami międzyplanetarnymi, np. Voyager 1 i innymi instrumentami pomiarowymi ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) i NASA.

Antena posłuży także do badania przesunięć geologicznych i ruchów ziemskiej litosfery.
(ciekawostki z prasy: focus.it, 30/09/2013)

3 komentarze:

  1. Dobrze, że ludzie nie myślą tylko o sprawach "przyziemnych" he he he! i badają przestworza kosmiczne. Jestem pod wrażeniem ogromnego talerza, teraz tylko czekac na sygnał... widok olbrzymiego teleskopu przywołał w pamięci film pt. " Kontakt" z Jodie Foster w roli głównej. W pięknym plenerze zlokalizowali Włosi ten teleskop.

    OdpowiedzUsuń
  2. Miałam podobne skojarzenia jak Bożena. Niesamowita konstrukcja!

    OdpowiedzUsuń
  3. To prawda, robi wrażenie! I pozwala spojrzeć na codzienne sprawy trochę...z dystansu :) pozdrawiam, dziewczyny!

    OdpowiedzUsuń