15 października 2013

Liczba Polaków żyjących we Włoszech - dane GUS

Po ukazaniu się w dzienniku „Rzeczpospolita” artykułu na temat przetrzymywania przez GUS danych dotyczących polskich emigrantów ze względu na sytuację polityczną, najnowsze statystyki ujrzały światło dzienne. Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego, pod koniec ubiegłego roku we Włoszech żyło 97 tys. Polaków.

Po publikacji kontrowersyjnego artykułu, rzecznik GUS - Artur Satora powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że rozmawiał z autorem artykułu. Powiedział mu, że Urząd posiada dane dotyczące emigracji, ale z ich publikacją czeka na stworzenie komentarza analitycznego. Satora poinformował, że w rozmowie z dziennikarzem obiecał, że dane zostaną opublikowane najszybciej, jak to będzie możliwe.

Dzień później Główny Urząd Statystyczny opublikował dane na swojej stronie internetowej. Wynika z nich, że pod koniec ubiegłego roku za granicą Polski przebywało 2 mln 130 tys. naszych rodaków, o 70 tys. więcej niż w 2011 roku i 130 tys. więcej niż dwa lata wcześniej.

Według wyliczeń GUS, pod koniec 2012 roku we Włoszech mieszkało 97 tys. Polaków, o 3 tys. więcej niż rok wcześniej i 58 tys. więcej niż w 2002 roku.

Z najnowszych danych wynika, że najwięcej Polaków zamieszkuje w Wielkiej Brytanii (637 tys.), Niemczech (500 tys.) i Irlandii (118 tys.). Najmniej kuszącym krajem dla polskich emigrantów jest Portugalia, gdize pod koniec ubiegłego roku żyło zaledwie 1000 naszych rodaków. (rr) 


źródło artykułu: www.naszswiat.net


2 komentarze:

  1. Oczywiście trzeba do tego dodać tysiące osób, które przebywają we Włoszech okresowo w celach zarobkowych, z czego wiele pracuje wciąż na czarno....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, oczywiście. Niestety statystyki nigdy nie obejmują tzw. szarej strefy, czyli prawdopodobnie tysięcy Polaków przebywających czasowo we Włoszech i pracujących tu na czarno...

      Usuń