3 października 2013

Wojna i pokój włoskich polityków - komentarze z prasy

fot.internazionale.it
Premier Enrico Letta definiuje wczorajszy dzień jako „dzień historyczny”. Z pewnością przełomowym momentem było uzyskanie votum zaufania dla rządu w senacie, chociaż praktycznie już od rana dzień zapowiadał się niezwykle ciekawie i pełen niespodzianek: burzliwe dyskusje, zaskakujące deklaracje, krytyka, obelgi, zdrady, groźby i rozpady, wreszcie aplauzy, wzruszenie i łzy ale i gorycz, gniew i gwizdy dezaprobaty...A oto kilka wybranych komentarzy cytowanych we włoskich mediach:

No alla fiducia, anzi sì. Anzi ancora no. Anzi sì. Lunga mattina di giravolte per Berlusconi e per il Pdl /…/. (ilfattoquotidiano.it) – Nie ma votum zaufania, przeciwnie, jest. Przeciwnie, znowu nie ma. Przeciwnie, jest. Długi poranek piruetów Berlusconiego i PDL/.../Giorgio Squinzi, przewodniczący włoskiego związku przemysłowców Confindustria: “La politica, come il calcio. Ormai fino al 90 esimo minuto non si sa come andrà a finire". (radio24.ilsole24ore.com) – Polityka jest jak piłka nożna. Teraz to już do 90 minuty nie wiadomo jak się to skończy.


Daniela Santanchè (PDL): "Dopo l’atto di generosità di Berlusconi, non voglio credere che vi staccherete" (ilgiornale.it) – Po akcie wspaniałomyślności Berlusconiego, nie chcę wierzyć, że się odłączycie.

D’Alema (PD): "Dicono che se un uomo politico non cambia idea vuol dire che non è intelligente. Berlusconi ha cambiato idea quattro volte nel corso della mattinata. Vuol dire che è un genio".(ilgiornale.it) – Mówi się, że jeśli polityk nie zmienia zdania to znaczy, że nie jest inteligentny. Berlusconi zmienił zdanie cztery razy w ciągu tego ranka. To znaczy, że jest geniuszem.

Napolitano (prezydent): "Ora non piiù tollerabili giochi al massacro" (larepubblica.it) - Teraz już nie będą tolerowane zabawy w masakrę"

C’è da aspettarsi una “Notte dei lunghi coltelli”, all’interno del centrodestra, con un Berlusconi fuori di sé, che progetta la gogna per i “traditori”. Arcore, per loro, diventerà come Auschwitz! (opinione.it) - Trzeba się spodziewać "nocy długich noży", wewnątrz centroprawicy, z rozwścieczonym Berlusconim, który projektuje pręgierz dla zdrajców. Arcore (siedziba Berlusconiego), dla nich, zamieni się w Oświęcim!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza